Vyděšení Slováci si hromadně píšou omluvenky. Nechtějí válčit

- Aktuality autor: str

Slováci od nového roku hromadně posílají úřadům prohlášení, že v případě války nechtějí bojovat. Válečnou omluvenku si napsalo už 12 tisíc mužů. Dříve tuto možnost využívali potenciální branci jen po desítkách. Slováci mají strach z šíření války z východu Ukrajiny až na jejich hranice. 

Slováci mají profesionální armádu. Bojovat se jim jinak moc nechce

Slováci mají profesionální armádu. Bojovat se jim jinak moc nechce,zdroj: Profimedia.cz

K vypovězení mimořádné služby spolukrajany vyzývali míroví aktivisté na sociálních sítích. Reagovali tím na slova slovenského premiéra Roberta Fica, který varoval před konfliktem na Ukrajině. Podle Fica by při eskalaci konfliktu mohly boje zasáhnout i hranice Slovenska.

Slovenský stát má sice po vzoru západních zemí profesionální armádu, branná povinnost v zemi ale nikdy nezanikla. V případě ohrožení má armáda možnost povolat muže do zbraně. Z toho se Slováci mohou omluvit. Stačí poslat úřadům oznámení, že mimořádná služba je v rozporu s jejich svědomím nebo náboženským vyznáním. 

Prohlášení o odepření mimořádné služby Slováci zasílají buď v roce, kdy jim vznikla branná povinnost nebo v lednu každého roku. Ohlášení lze podat pouze v době míru. Válečnou omluvenku mohou případní branci i stáhnout. Kdyby si ji však chtěli napsat znovu, úřady ji už nevezmou. 

Tagy: Slovensko Ukrajina ukrajinská krize boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu slovenská armáda

Zdroje: ČTK