Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Vrzalové a hudlaři v akci: Zpackané hymny z celého světa

Vrzalové a hudlaři v akci: Zpackané hymny z celého světa
Vladimir Putin "vychutnávající" si ruskou hymnu v podání saúdského orchestru | zdroj: Profimedia

Nedílnou součástí oficiálních zahraničních politických návštěv, mezinárodních sportovních událostí a dalších podobných velkých akcí jsou státní hymny. Někdy se to ale úplně nepovede a místo očekávané hymny zazní něco, co místo úcty nebo hrdosti v tom lepším případě vzbudí rozpaky, v tom horším případě způsobí pořádný skandál.

Tento týden se musel poněkud trapně cítit ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy v Saúdské Arábii. Král Salmán bin Abd al-Azíz chtěl šéfa Kremlu uctít tím, že mu saúdský vojenský orchestr zahraje hymnu Ruské federace. Výsledek zní ale spíše jak z hodiny hudební výchovy v první třídě.

Internetem se tak rychle začalo šířit upravené video z neslavného vystoupení, kde v první půlce schválně běží originál ruské hymny a v druhé přechází do "saúdské verze". Děsivý rozdíl pozná opravdu i člověk bez hudebního sluchu. Putin si pomalu zaslouží potlesk, že celou věc ustál s relativně poklidným výrazem.

Rozhodně se v tomto ohledu nejedná o první saúdský trapas. Obdobným způsobem se v Rijádu pokusili před dvěma lety během oficiální návštěvy "uctít" amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledek rovněž nebyl příliš lichotivý.

Saúdové v tom ale rozhodně nejsou sami. Na internetu jsou už několik let populární především egyptské verze různých zahraničních hymen, které zazněly pro přední světové politiky - jako německou kancléřku Angelu Merkelovou, bývalého francouzského prezidenta Francoise Hollanda nebo opět pro Vladimira Putina. Z egyptského vojenského orchestru se tak stal prakticky internetový mem a jeho legendární vystoupení sociálními sítěmi kolují dodnes.

Britskou hymnu "God Save The Queen" zas v roce 2017 pro Borise Johnsona (tehdy jako ministra zahraničí) "poctivě" natrénoval libyjský vojenský orchestr.

Ani naše hymna nebyla v tomto ohledu ušetřena. Kde domov můj si tak v roce 2011 vzali do parády v Bagdádu během návštěvy tehdejšího premiéra Petra Nečase v Iráku.

O tři roky později se do české hymny zas s podobnou vervou pustil tádžický vojenský orchestr během oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Tádžikistánu.

Vojenské orchestry mají evidentně problémy všude po světě. Většinou ale jejich trapasy politici se slušností přejdou mlčením, internet se trochu pobaví a jinak se nic hrozného neděje. Hymny ale mohou někdy způsobit i pořádné skandály, jak jsme v minulosti mohli vidět především na některých sportovních akcích.

K pořádnému trapasu došlo v roce 2012 v Kuvajtu během Velké ceny ve sportovní střelbě. Tentokrát na vině ale nebyla žádná kapela, organizátoři hymnu pouštěli z repráků, jen tak trochu vybrali úplně špatnou. Během předávání medaile sportovkyni z Kazachstánu omylem pustili parodickou kazachstánskou hymnu z kultovního filmu Borat od známého komika Sachi Barona Cohena, který v zemi nemá právě nejlepší pověst. Ostatně není divu, když se například v Cohenově verzi hymny zpívá o tom, že Kazachstán má skvělé prostitutky a podobně.

K ještě nepříjemnějšímu skandálu pak došlo před dvěma lety na Havaji. Pořadatelé tenisového fedcupového utkání mezi USA a Německem omylem nechali zazpívat původní první sloku německé hymny začínající notoricky známými slovy "Deutschland, Deutschland über alles", která byla zneužita nacisty a která je kvůli tomu v řadě států Evropy zakázána. To z pochopitelných důvodů německou výpravu značně pobouřilo a Američanům nezbylo nic jiného než se pořádně omluvit.

Zdroje:
Vlastní