Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Vláda zatím nechystá změny protiepidemických opatření, potvrdil Plaga a Havlíček

Vláda zatím nechystá změny protiepidemických opatření, potvrdil Plaga a Havlíček
Kabinet zatím změny nechystá a chce počkat na další vývoj epidemie (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Vláda se nyní nechystá měnit opatření proti covidu-19.

Před dnešním jednáním vlády to novinářům řekli ministr školství Robert Plaga a vicepremiér Karel Havlíček. Kabinet chce počkat na další vývoj epidemie.

Plaga zopakoval, že je proti prodloužení vánočních prázdnin, pokud by se neomezilo shromažďování lidí i jinde než ve školách. Rada vlády pro zdravotní rizika podle něj dnes dopoledne probírala také možnost zavedení roušek i ve třídách, ani tímto návrhem by se podle něj ale dnes vláda zabývat neměla. Roušky ve výuce by považoval za smysluplné jen, pokud by byly povinné i při volnočasových aktivitách či sportu.

„Dnes na radě pro zdravotní rizika byla řada témat, která jsme probírali, a padaly tam různé návrhy, takže nezastírám, že třeba návrh na roušky ve třídách tam byl diskutován, ale žádný z těchto návrhů nemá podle mých informací dnes mířit na vládu a nemá mířit ani tento týden v nějaké nejbližší době,“ uvedl Plaga.

Také vicepremiér v demisi Karel Havlíček řekl České televizi, že kabinet dnes nechystá žádné zpřísnění opatření proti covidu-19. Vysvětlil to tím, že vláda chce počkat na vývoj epidemie.

Delší vánoční prázdniny?

Podle Plagy by mělo cenu uvažovat například o rouškách ve výuce tehdy, pokud by to vedle škol mělo platit i pro volnočasové a sportovní aktivity. Udržovat ve školách stejné kolektivy s rouškami a zároveň umožnit potkávání různých lidí při sportu bez roušek by podle něj pro brzdění epidemie postrádalo smysl.

Co se týče vánočních prázdnin, svůj odmítavý postoj k jejich prodloužení ministr měnit nechce. „Opatření může dávat smysl pouze ve chvíli, kdy se nebude týkat jenom škol, ale zároveň se bude týkat volnočasových, sportovních aktivit a shromažďování. Nedává smysl, aby žáci nemohli chodit do školy, ale mohly se pořádat vánoční večírky pro třeba 98 lidí,“ řekl. „Pokud je situace natolik vážná, že vyžaduje zásah, tak se to řeší mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, které by omezilo osobní přítomnost žáků ve školách,“ dodal.

Na tom, že se vánoční prázdniny neprodlouží, se minulý týden dohodl Plaga s kandidátem na ministra školství Petrem Gazdíkem. Není totiž jasné, kdy bude jmenovaná nová vláda a podle Gazdíka je důležité, aby měli rodiče jasno s dodatečným předstihem.

Školské odbory nicméně v pátek vyzvaly k přehodnocení jejich rozhodnutí a dnes se pro přehodnocení dohody vyjádřil i liberecký hejtman Martin Půta. Vánoční prázdniny mají podle harmonogramu začít ve čtvrtek 23. prosince, Půta a odboráři by chtěli, aby prázdniny začaly už v pondělí 20. prosince.

Zdroje: