Vláda investuje miliony na ochranu před útoky z hlubin internetu

- Aktuality autor: pal

Ministerstvo obrany chce každý rok investovat 500 milionů korun po dobu pěti let na ochranu státu proti kybernetickým útokům. Peníze budou využity na nákup technologií, nábor lidí a jejich doškolování. Tato suma ovšem není konečna a v budoucnu by se měla ještě navýšit. Ve čtvrtek to oznámil náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. 

Ilustrační snímek: Česko se chce víc zaměřit na boj s internetovou kriminalitou

Ilustrační snímek: Česko se chce víc zaměřit na boj s internetovou kriminalitou,zdroj: Archiv

V Česku se o potřebě posílit schopnosti státu v boji s kybernetickými hrozbami mluví delší dobu. Kromě pasivní obrany by bezpečnostní síly měly mít možnost hrozbu odvrátit kybernetickým útokem. "Musíme zapracovat kyberdimenzi do dalších oblastí, kde je vedena válka," řekl Koštoval. Stát podle něj musí být schopen svůj kyberprostor chránit a také třeba napadnout zbraňové systémy nepřítele na bojišti a získat tak nad ním kontrolu. Proto podle náměstka Česko vynaloží 500 milionů především na vybudování zázemí pro boj s kyberzločinem.

Podle Koštovala by Česko mohlo, pokud se bude kyberbezpečnosti cíleně věnovat, být jednou z nejlepších zemí v této oblasti. Poznamenal, že nezáleží na velikosti národa, ale na jeho šikovnosti a schopnostech. Ani suma potřebných peněz podle něj není extrémně velká. Dodal, že Česko se nyní nachází v otázce kyberbezpečnosti "v hlavním proudu, a ne na jeho chvostu".

Na boj s kybernetickými útoky se chce více zaměřit i Národní bezpečnostní úřad. Bude proto nabírat nové pracovníky a po státu bude také chtít navýšení rozpočtu.Od letoška v Česku platí zákon, který má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly ohrožovat zájmy českého státu.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo obrany Kyberkriminalita kybernetická bezpečnost

Zdroje: ČTK