Nejstarší Čech zemřel, bylo mu 107 let

- Aktuality autor: pal

V Křenovicích na Vyškovsku ve čtvrtek zemřel nejstarší muž Česka Stanislav Spáčil, kterému bylo 107 let. Pamatoval obě světové války i další osudové události naší země. V roce 2010, ve svých 102 letech kandidoval za Komunistickou stranu v komunálních volbách. 

Stanislav Spáčil se v roce 2010 stal nejstarším kandidátem v komunálních volbách

Stanislav Spáčil se v roce 2010 stal nejstarším kandidátem v komunálních volbách,zdroj: Monika Hlaváčová / MAFRA / Profimedia

Spáčil oslavil stosedmé narozeniny v dubnu. Pamatoval první i druhou světovou válku, ve které bojoval s nacisty. "Ještě minulý rok jsme mu byli přát společně se zástupci legionářů a byl na svůj věk poměrně fit. Teď jsme mu chtěli za vedení obce a spoluobčany poblahopřát v našem obecním zpravodaji, ale bohužel to již nestihneme," uvedl křenovický starosta.

V Česku jsou podle dostupných informací nyní nejstarší dvě obyvatelky, které se také blíží k věkové hranici 107 let. Jednou z nich je Bedřiška Köhlerová, která stosedmé narozeniny oslaví 1. července.

"Pohybuje se za pomoci ošetřovatelů na vozíčku, ale je přesto velmi čilá. Pravidelně si nechá předčítat zprávy z novin," řekla jedna ze sociálních pracovnic domova seniorů, kde už nyní pro svoji nejstarší obyvatelku plánují narozeninové oslavy.

Podle statistik byl Spáčil jedním z nejstarších občanů Česka, další stosedmiletá seniorka žije podle dostupných informací ve Zlínském kraji.

Tagy: úmrtí Česko domácí nejstarší muž

Zdroje: ČTK