Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Vláda chce sešněrovat práci z domova. Doplatí na to hlavně matky s malými dětmi

Vláda chce sešněrovat práci z domova. Doplatí na to hlavně matky s malými dětmi
Práce z domova je výhodná třeba pro ženy s malými dětmi. Ideálně v kombinaci s tím, že si mohou uzpůsobit pracovní dobu (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Bezpečnost a péče o zaměstnance nade vše. Ve finále se však opatření, která mají zaměstnance chránit, otočí právě proti němu. Zatímco dosud je práce z domova v podstatě na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, návrh novely zákoníku práce ji zařazuje do škatulek. Bude to znamenat konec homeofficu?

Česká vláda je pravidelně kritizovaná za to, že máme jednu z nejvyšších nezaměstnaností matek. Zaměstnat ženu s malým dítětem je pro společnost riziko, protože nikdy nemá jistotu, zda dítě nebude často nemocné.

Elegantním řešením je pro obě strany kromě zkrácených úvazků také práce z domova. Samozřejmě, nejde to u každé profese – lékařka asi stěží může léčit pacienty doma v obýváku, stejně jako operátorce nelze zřídit doma malou soukromou telefonní ústřednu.

Nicméně většinu kancelářských prací lze více či méně dobře občas dělat doma, takže jde o častý a žádaný benefit, který firmy svým zaměstnancům nabízejí.

Nic je to nestojí, pracovník je vděčný a někdy z domova zvládne udělat víc než v kanceláři. Možná i proto, že má pocit, že ve chvíli, kdy na něj nikdo nevidí, může si vedení myslet, že se fláká. Pro obě strany je tak homeworking výhodný.

Potřeba vše svázat pravidly

Ministerstvo práce si ale po letech uvědomilo, že praxe sice funguje dobře, ale není nijak ošetřená zákonem. V rámci preventivních opatření – tedy aby nedocházelo k vykořisťování – navrhlo změny v bruselském duchu. Komplikované, administrativně zatěžující, finančně náročné a ve finále škodící.

Může se tak klidně stát, že k lidem domů přijde inspekce, aby zjistila, zda mají doma bezpečné pracovní prostředí. Máte doma lehce plesnivějící plastová okna? Hrozí pokuta pro zaměstnavatele.

Podle ministerského návrhu nesmí být člověk pracující z domova nijak znevýhodněn. Takže pokud mají jeho kolegové v kanceláři fontánku, aby měli zajištěný pitný režim, měl by mu ji zaměstnavatel teoreticky zajistit i doma. Absurdní, že?

Některá nařízení jsou pro velké firmy poměrně jednoduše splnitelná. Služební notebooky a telefony jsou většinou už standard, výjimečné není ani zajištění mobilního internetu. Malé firmy se ale bouří – počítač má doma už dneska každý, tak proč by měli zajišťovat služební?

Nákladů, které přibydou, je ale mnohem víc. Správně by totiž měli nově zaměstnavatelé přispívat i na elektřinu, internet a zajistit software a kvalitní antivir. Ideálně i zřídit VPN, aby informace, které proudí mezi domovem a kanceláří, byly naprosto bezpečné a chráněné.

Bez nabídky práce z domova nejsou starosti

Návrh je sice zatím jen v připomínkovém řízení, ale už teď se objevují reakce, že se na to firmy mohou vykašlat a raději možnost práce z domova zruší. Bude míň starostí.

Jenže také míň práce pro matky s dětmi, zdravotně postižené a lidi, kteří často jezdí na služební cesty. Bezpečí na pracovišti by totiž vztahovalo mimo jiné i na kavárny, kam si s notebookem sednou… Co na tom, že ministerstvo jde proti svému plánu usnadnit ženám po mateřské návrat do práce.

Jediné, proti čemu zatím nikdo neprotestuje, je povinnost zajistit člověku pracujícímu z domova osobní kontakt s kolegy. Izolace totiž pomalu ale jistě leze na mozek. Jak odstavec tři upraveného paragrafu 317 splnit, je jednoduché. Stačí jednou za čas uspořádat hospodské posezení…

Pokud však návrh přece jen dojde až k podpisu prezidentem, pivka s lidmi, co mají homeworking, budou asi výjimečná. Nebude totiž s kým pít… 

Zdroje:
Vlastní