Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 21°C Polojasno

Víme, kdo zabil Usámu bin Ládina

6. 11. 2014 – 15:58 | Zpravodajství | str

Víme, kdo zabil Usámu bin Ládina
Totožnost člena speciálního komanda už není tajemství | zdroj: ThinkStock

Nejhledanějšího teroristu světa zabil americký voják Rob O'Neill. Armáda jeho jméno tajila, O'Neill se ale rozhodl zveřejnit svou totožnost kvůli tomu, že se o něj americké úřady nedokázaly postarat. 

Po předčasném odchodu z aktivní služby přišel O'Neill o některé vojenské a sociální výhody. O rozhovory a pozornost médií teď nejspíše nebude mít nouzi. Znovu tím ale otevírá otázku špatně nastaveného systému péče o americké veterány, který v posledních měsících tvrdě kritizují především republikáni. O'Neill patří mezi nejdekorovanější americké vojáky. Za zveřejnění tajných informací mu ale hrozí problémy. 

Bin Ládin zemřel počátkem května 2011 v pákistánském Abbottábádu po nočním zásahu americké jednotky SEAL. Příslušník speciálního námořního komanda, který zastřelil šéfa Al-Káidy, následně po šestnácti letech v armádě odešel do výslužby. 

Zveřejněním své totožnosti O'Neill nejspíš vystavil nebezpečí sebe i své blízké. On sám to přirovnává k terči, který nakreslil na své vstupní dveře. 

O'Neill už loni poskytl anonymně rozhovor časopisu Esquire, v němž popsal přesný průběh přísně utajené operace. Další rozhovor s ním připravuje americká televizní stanice Fox News tento měsíc.

Usmrcení bin Ládina provázelo mnoho spekulací. Kvůli obavám z teroristických útoků nebyly zveřejněny žádné oficiální fotografie, které by tvrzení Pentagonu doložily. Svět se musel spokojit s informací, že nejhledanější muž světa je mrtev a jeho tělo bylo vrženo kamsi do moře. Někteří dokonce hovořili o tom, že si Bílý dům celou událost vymyslel, aby Obama v nadcházejících volbách snáze obhájil svůj mandát. 

Jednotky SEAL úkoluje přímo prezident Spojených států a za posledních několik let zasahovaly při speciálních operacích například v Somálsku, Jemenu nebo Pákistánu. Tedy v zemích, kde USA oficiálně neválčí.

Zdroje:
ČTK, Vlastní

Předchozí článek

'Náboženství může zmizet během jediné generace'

Následující článek

Komentář: Co je na smlouvě mezi Evropou a Amerikou špatného (a dobrého)