Věřitelé se dohodli na podmínkách pro Řecko. Co na to Athény?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 6. 2015 13:10) - Aktuality autor: pal

Tři největší věřitelé Řecka, Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF), mají konečnou dohodu, kterou ve středu předloží Athénám. Doposud není jasné, jestli levicová řecká vláda tuto dohodu příjme, údajně věřitelům zaslala vlastní návrh na řešení dluhové krize. 

Řecko dluží MMF, EK a ECB přes 7 miliard eur, ilustrační foto

Řecko dluží MMF, EK a ECB přes 7 miliard eur, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Komise, ECB a MMF vlastní návrh připravily poté, co se jejich šéfové v pondělí sešli s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Oba politici věřitelské instituce během krizové schůzky v Berlíně vybídli, aby překonaly vlastní rozpory a nalezly řešení s Řeckem.

"Pokrývá to všechny klíčové oblasti a odráží diskuze z posledních týdnů," řekl o návrhu věřitelů nejmenovaný činitel EU. "Ve středu se o tom bude jednat s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem." dodal. Podle jiného zdroje Merkelová a Hollande v nejbližších hodinách návrh Tsiprasovi představí telefonicky a pokusí se zajistit jeho přijetí.

Představitelé řecké vlády se ve středu nechali slyšet, že neuhradí 5. června splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), pokud nebude mít vyhlídky na brzké dokončení dohody s věřiteli o uvolnění zbývajících peněz ze záchranného úvěru. V televizní stanici Mega TV to řekl mluvčí parlamentních poslanců vládní strany SYRIZA Nikos Filis.

Atény zhruba čtyři měsíce jednají s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Silně zadlužená země se potýká s nedostatkem finančních prostředků a nachází na pokraji platební neschopnosti. Řečtí představitelé varovali, že bez dohody s věřiteli neuhradí MMF splátku dluhu, která připadá na tento pátek.

Tagy: Řecko zahraničí MMF Evropská komise Evropská centrální banka řecký dluh řecká politika

Zdroje: ČTK