Evropská komise je na Řecko moc mírná, stěžují si některé členské země
1. 6. 2015 – 17:25 | Magazín | pal

Athény a Brusel se už několik měsíců vzájemně obviňují z toho, kdo může za dluhovou krizi. Několik členských států unie se shoduje na tom, že Evropská komise dala Řecku falešnou naději, když mu slíbila, že dostane úvěry výměnou za minimální úsilí o další reformy. Brusel tak vlastně Řecko držel uměle v eurozóně.
Po čtyřech měsících je posun v jednáních zatím mizivý a některé agresivnější státy předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi a evropskému komisaři pro hospodářské a finanční záležitosti Pierru Moscovicimu soukromě vyčítají, že rozostřili hlavní myšlenku jejich sdělení, když si hráli na "hodného policajta". Mezinárodní věřitelé Řecka by podle některých vlád dostali výsledky rychleji, kdyby instituce, které je zastupují (Evropská komise, Evropská centrální banka - ECB a Mezinárodní měnový fond - MMF), zastávaly jednotnější tvrdou linii.
"V tomto ohledu se domnívám, že Evropská komise sehrává špatnou roli," sdělil nejmenovaný vysoce postavený vládní činitel jednoho z členských států eurozóny. "Někteří lidé si v Aténách pořád myslí, že peníze mohou dostat bez reforem, a odvolávají se přitom na Junckera, jeho kabinet a Moscoviciho jako na ty, kdo jejich názor podporují," uvedl dotyčný činitel. "Myslí si, že Juncker chce, aby Řecko zůstalo v eurozóně za každou cenu".
Některé státy kritizují mělký postup Bruselu vůči Řecku
Mezi státy, které jsou nespokojené s vyjednávací taktikou komise, jsou podle tohoto činitele Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko a Slovensko. "Trochu naštvaná" prý začíná být i jinak umírněná Francie. Žádná vláda ale s kritikou veřejně nevystoupila.
Juncker a členové jeho týmu od začátku rozhovorů opakují, že není jiné možnosti, než aby Řecko zůstalo v eurozóně. Juncker, který v minulosti předsedal ministrům financí eurozóny a platí za matadora diskuzí o unijních dohodách, podle některých činitelů nechce, aby se eurozóna rozpadla za jeho mandátu. To omezuje možnosti vyjednávání a dodává v Aténách sílu těm, kdo sázejí na to, že eurozóna nedovolí Řecku dostat se do platební neschopnosti.
Odchod Řecka z eurozóny Brusel odmítá, není to prý řešení krize
Juncker připustil, že Atény si jeho přátelskost mohly špatně vyložit a ve výsledku věci ještě zkomplikovaly. "Někdy mám dojem, že když znovu a znovu říkám, že grexit není alternativa Řekové mají pocit, že tomu mohu zabránit," řekl. "Nejsem jediný hráč. Jsem otevřeně pro Řeky, Řekové ale někdy životy svým přátelům velmi komplikují," dodal.
"Není pochyb o tom, že velmi přátelská a ve své době mlhavá a matoucí komunikace částí komise Řeky uvedla v omyl," sdělil nejmenovaný představitel eurozóny zapojený do vyjednávání. "Opravdu si mysleli, že cesta ven bude jednoduchá. Abychom byli spravedliví, 90 procent toho byla řecká neschopnost a ze strany velmi malého počtu řeckých hráčů i zlomyslnost," dodal.
Zmatené vyjednávání mezi Bruselem a Athénami
Varufakis ale před samotným začátkem ministerské schůzky dostal velmi odlišný text, který připravil předsedající schůzky Jeroen Dijsselbloem. Ten Atény přijmout nemohly. Schůzka skončila rozhořčením a bez dohody. Řekové pak Moscoviciho dokument poskytli médiím, což ztrapnilo komisi, která měla pocit, že její úsilí o dosažení kompromisu bylo vyzrazeno.
Činitelé eurozóny exekutivu EU kritizují; zároveň ale tvrdí, že MMF a ECB nenesou za zprostředkování dohody stejnou politickou odpovědnost jako komise. "Kdyby se stanoviska nesnažila překlenout komise, žádné překlenutí by nebylo. Takže jestli chcete úplnou porážku, požádejte komisi, aby své názory přestala poskytovat," sdělil Juncker.