Velké trápení dogy, která měla příliš mnoho zubů

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Se zuby je občas potíž. Hafan jménem Loki by mohl vyprávět...

Lokimu vytrhli 21 zubů...

Lokimu vytrhli 21 zubů... , zdroj: Profimedia.cz

Američanka Aurora Rutledgeová si letos na jaře adoptovala z útulku roční dogu. A ta pořádně překvapila. 

Při první prohlídce u veterináře se totiž ukázalo, že Loki má v tlamě celkem 70 zubů! To je o 28 kousků víc, než počet, jímž by doga měla být normálně obdařena. 

Rozhodnutí bylo jasné - přebytečná nadílka musí pryč. Veterinář se tedy pustil do trhání. Nakonec je Loki o 21 zubů chudší - a zákrok vyšel v přepočtu na téměř 18 tisíc korun.

Nutno podotknout, že Aurora byla už při přebírání upozorněna, že Loki má zřejmě zachovány mléčné zuby, ovšem realita ji i veterináře nakonec totálně šokovala. 

Ačkoliv je hyperdoncie, tedy nadměrný počet zubů, genetickou anomálií, není vyloučeno, že k extrému u Lokiho přispěla špatná péče původních chovatelů. Ochránci zvířat, kteří adopci zprostředkovali, po nich teď pátrají, aby případně zamezili dalšímu psímu utrpení.

Loki si totiž po zákroku užil svoje. Silně krvácel a Rutledgeová mu musela podávat tlumicí léky. Teď už se však zvíře zdárně zotavuje. Přijímá zatím jen měkkou stravu, zanedlouho ho však čeká postupný přechod na granule. A také obzvlášť pozorná veterinární péče, neb má pořád sedm zubů navíc.

Tagy: zuby Velká Británie zahraničí domácí zvířata zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: Profimedia.cz,metro.co.uk