Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Velké trápení dogy, která měla příliš mnoho zubů

Velké trápení dogy, která měla příliš mnoho zubů
Lokimu vytrhli 21 zubů... | zdroj: Profimedia

Se zuby je občas potíž. Hafan jménem Loki by mohl vyprávět...

Američanka Aurora Rutledgeová si letos na jaře adoptovala z útulku roční dogu. A ta pořádně překvapila. 

Při první prohlídce u veterináře se totiž ukázalo, že Loki má v tlamě celkem 70 zubů! To je o 28 kousků víc, než počet, jímž by doga měla být normálně obdařena. 

Rozhodnutí bylo jasné - přebytečná nadílka musí pryč. Veterinář se tedy pustil do trhání. Nakonec je Loki o 21 zubů chudší - a zákrok vyšel v přepočtu na téměř 18 tisíc korun.

Nutno podotknout, že Aurora byla už při přebírání upozorněna, že Loki má zřejmě zachovány mléčné zuby, ovšem realita ji i veterináře nakonec totálně šokovala. 

Ačkoliv je hyperdoncie, tedy nadměrný počet zubů, genetickou anomálií, není vyloučeno, že k extrému u Lokiho přispěla špatná péče původních chovatelů. Ochránci zvířat, kteří adopci zprostředkovali, po nich teď pátrají, aby případně zamezili dalšímu psímu utrpení.

Loki si totiž po zákroku užil svoje. Silně krvácel a Rutledgeová mu musela podávat tlumicí léky. Teď už se však zvíře zdárně zotavuje. Přijímá zatím jen měkkou stravu, zanedlouho ho však čeká postupný přechod na granule. A také obzvlášť pozorná veterinární péče, neb má pořád sedm zubů navíc.

Zdroje:
Profimedia, metro.co.uk