Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Vejce za pětku? Ministr bude mít parlamentu co vysvětlovat

Vejce za pětku? Ministr bude mít parlamentu co vysvětlovat
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov | zdroj: Profimedia

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov byl pozván do parlamentu, aby vysvětlil nákupy údajně předražených potravin pro armádu, o kterých informovala ukrajinská média. Ukrajinské ministerstvo obrany dnes vydalo prohlášení, ve kterém slíbilo provést kontrolu nákupů. Novináře ale obvinilo z manipulace, píše BBC.

Místopředsedkyně parlamentního výboru pro národní bezpečnost, obranu a tajné služby Marjana Bezuhlová uvedla, že věcí se už zabývá státní auditorská služba a policie. Zasedání parlamentu, na které dostal pozvánku ministr Reznikov, se podle ní má konat v brzké době a uskuteční se za zavřenými dveřmi.

Ukrajinský portál zn.ua napsal, že ministerstvo obrany nakupovalo potraviny za několikanásobně vyšší ceny, než jsou ty maloobchodní. Například za jedno vajíčko platilo 17 hřiven (přes deset korun), zatímco v obchodech stojí okolo sedmi hřiven.

Informace o nákupu potravin „se šíří se známkami úmyslné manipulace a jsou zavádějící“, uvedlo v prohlášení ministerstvo. Úřad proto připravuje podklady pro ukrajinskou tajnou službu, aby prošetřila „šíření vědomě falešných informací, které poškozují zájmy obrany“. Ministerstvo přesto provede vnitřní kontrolu, píše se v prohlášení.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak už dříve řekl, že pokud se zprávy potvrdí, musí být věc vyšetřena a odpovědní lidé přísně potrestáni.

Podle posledního globálního Indexu vnímání korupce (CPI) se Ukrajina umístila na 122. příčce (ze 180). Z evropských zemí dopadlo hůř už jen Rusko na 136. místě. 

Zdroje: