V USA zasedl nový Kongres a rovnou se pustil do Obamových zákonů

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Americký Kongres, který vzešel z listopadových voleb, začal v úterý nové funkční období. Opět ho ovládají republikáni, kteří plánují odvolat některé zákony dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy. Hned na úvod podnikli první kroky ze zrušení zdravotnické reformy známé jako Obamacare.

Americkému Kongresu slavnostními sliby začalo nové funkční období, opět v něm převažují republikáni

Americkému Kongresu slavnostními sliby začalo nové funkční období, opět v něm převažují republikáni,zdroj: Profimedia.cz

Stanice CNBC poznamenala, že hned první den se nesl ve znamení úskoků a podivností ze strany republikánů, ačkoli budoucí republikánský prezident Donald Trump slíbil politické ovzduší ve Washingtonu pročistit a s intrikařením skoncovat.

Ještě v pondělí se republikánští členové Sněmovny reprezentantů na uzavřeném zasedání k nelibosti demokratů i Trumpa dohodli, že dosud nezávislý úřad pro etiku podřídí kontrole poslaneckého výboru pro etiku. Nezávislý orgán byl přitom zřízen poté, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech ve vězení. Kongresmani se nakonec pod tlakem kritiky rozhodli od tohoto návrhu ustoupit.

Předsedou Sněmovny reprezentantů byl opět zvolen Paul Ryan, podpořilo ho 239 zákonodárců, proti jich hlasovalo 189. Ryan je předsedou od října 2015, kdy vystřídal Johna Boehnera.

První na řadě je zrušení Obamacare, ale bude to těžké

Kongres v novém složení zůstává pod kontrolou republikánů, kteří toho chtějí využít a odvolat některé zákony prosazené administrativou dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Prioritou je pro republikány zrušení Obamovy zdravotní reformy, což ukázali tím, že republikánský senátor Mike Enzi rovnou představil rezoluci, která zrušení Obamacare předpokládá.

Sami republikáni si jsou ale vědomi, že celý proces může trvat měsíce a příprava náhrady zdravotního pojištění pak roky.

Úplné zrušení reformy je všeobecně považováno za běh na dlouhou trať, protože republikáni i přes nadvládu v Senátu nemají dostatek hlasů na to, aby obešli případné obstrukce demokratických senátorů. Očekává se tedy, že republikáni nejdříve omezí peníze pro Obamacare z federálního rozpočtu, na což jim stačí prostá většina, uvedla agentura Reuters.

Zdravotní reforma patří mezi největší Obamovy vnitropolitické odkazy. Zatímco její zastánci tvrdí, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dosud nepojištěných Američanů, podle kritiků zdražila pojistky, pokřivila trh a je příliš nákladná.

Hned v pátek Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Donalda Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států. Po Trumpově prezidentské přísaze 20. ledna začnou senátoři posuzovat jeho ministerské nominace. Protože republikáni mají v Senátu většinu, problémy se neočekávají, ačkoli demokraté chtějí schvalovací proces protáhnout.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika americký Kongres

Zdroje: ČTK