V ulicích Krymu se likvidují ukrajinské symboly. Rubl nahradí ukrajinskou hřivnu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na Krymu pomocí techniky likvidují ukrajinské státní symboly vyskytující se na veřejných budovách. Sevastopolská radnice sdělila, že stažené symboly budou pietně uloženy a v příhodnou dobu předány ukrajinským úřadům. Změny se týkají i ukrajinské měny, místní hřivna by měla být nahrazena ruským rublem počátkem dubna.

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Profimedia.cz

První místopředseda krymské vlády Rustam Těmirgalijev oznámil, že krymská centrální banka zastavila přítok hřiven na poloostrov, zásoby hotovosti má ale jen na deset dní. Od původních plánů na souběžné využívání hřivny a rublu krymské úřady podle vicepremiéra upustily. Přejít na ruskou měnu chtějí krymské úřady do dvou týdnů. Ještě nedávno se přitom počítalo s tím, že hřivna bude na Krymu platit až do konce roku. 

Těmirgalijev rovněž podle místní agentury Kryminform řekl, že vláda se obrátí na krymské Tatary s žádostí o vyklizení pozemků, které v minulosti údajně nezákonně obsadili. Část nezákonné pozemkové držby bude prý legalizována, ale většina půdy bude předána krymským pozemkovým úřadům. Využity budou pro budování objektů sociálního zabezpečení a městské infrastruktury, uvedl Těmirgalijev.

Hlavní starostí obyvatel Krymu je nyní podle ruských médií letní turistická sezona. Ve srovnání s loňským rokem je podle krymské agentury poptávka po letních zájezdech zhruba o pětinu nižší. V jednání je otevření nových leteckých linek z Ruska a krymské cestovní kanceláře usilují o snížení ceny letenek. 

"Čekáme vás jako nikdy dříve, budete vítáni," vzkázala do Ruska krymská ministryně turistiky Jelena Jurčenková. Doufá, že "morální a psychologické zábrany" nebudou mít vůči cestě na Krym ani Ukrajinci.

Tagy: Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK