Ruská Státní duma: Washington už není schopen rozeznat vlastence od fašistů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dolní parlamentní komora, ruská Státní duma, podpořila výsledky krymského referenda, v němž se rusky mluvící obyvatelé Krymu vyjádřili souhlasem pro připojení k Rusku. Duma také připravila prohlášení, které je reakcí na západní pohrůžky sankcemi pro Rusko. V prohlášení mimo jiné stojí, že Washington "už není schopen rozeznat černé od bílého a vlastence od fašistů". 

Proruští stoupenci na Krymu

Proruští stoupenci na Krymu,zdroj: Profimedia.cz

Pro rezoluci podporující výsledky krymského referenda hlasovalo 441 poslanců, jeden se hlasování zdržel. Dokument vítá "svobodnou volbu krymského národa a jeho snahu o znovusjednocení s Ruskem". Státní duma očekává, že krymské orgány státní moci budou dbát na zachování náboženského smíru a jazykové mnohotvárnosti poloostrova. Ruští poslanci se zavazují, že maximálně přispějí k sociálnímu a ekonomickému rozvoji Krymu. 

Na schůzi Státní dumy má v poledne SEČ navázat slavnostní společná schůze obou parlamentních komor, jejímž vyvrcholením bude projev prezidenta Vladimira Putina. Ruská média spekulují, že hlava státu během projevu v Georgijevském sále podepíše krymsko-ruskou smlouvu o připojení poloostrova k Ruské federaci. Putin v pondělí uznal nezávislost Krymu a dnes schválil návrh textu smlouvy o připojení s doporučením, aby dokument byl parafován. 

Poslanci dnes podle agentury ITAR-TASS jednomyslně schválili prohlášení, které reaguje na sankční seznamy USA a EU schválené v pondělí. Na soupisech jsou Rusové a Ukrajinci včetně několika členů vedení dolní i horní komory ruského parlamentu - na unijním seznamu je 21 osob, americké sankce se týkají jedenácti lidí. 

Podle návrhu prohlášení je Moskva udivena, že sankce vyhlásily země, které vždy deklarovaly svou oddanost demokracii a sebeurčení národů. "Vyzýváme pana Obamu a činitele EU, aby do sankčního seznamu zařadili všechny poslance Státní dumy, kteří podpořili krymské referendum. Se zásadami neobchodujeme, žádných sankcí se nebojíme," praví se v dokumentu. 

Poslanci se zvlášť podivují nad sankcemi proti poslankyni Jeleně Mizulinové, která je předsedkyní výboru Státní dumy pro rodinu. "Hysterii Západu" podle nich nejspíš vyvolal fakt, že Mizulinová byla loni navrhovatelkou zákona o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který západní státy kritizují. "Sankce se ke Krymu nijak nevztahují, znovu jen potvrzují, že USA omezují práva lidí, kteří zastávají jasný občanský postoj," uvádí se v prohlášení. 

Mizulinová byla spolu s poslancem Sergejem Mironovem spoluautorkou návrhu zákona, který zmocňoval ruského prezidenta připojit k Ruské federaci jakékoli cizí území bez souhlasu státu, jemuž dosud náleželo. 

Zákon, který by podle právních expertů popřel základní zásady mezinárodního právního systému, byl nakonec z programu jednání parlamentu stažen. Kreml se rozhodl osud Krymu řešit mezistátní smlouvou mezi Moskvou a krymským vedením, které mezitím jednostranně vyhlásilo nezávislost na Ukrajině. 

Mizulinová se ocitla na sankčním seznamu USA, Mironov na seznamu Evropské unie. 

Tagy: referendum krize na Krymu

Zdroje: ČTK