Expolicista Komárek neříkal pravdu, naznačila komise k reorganizaci

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začne kvůli reorganizaci policie prověřovat některé policisty, bývalé policisty a státní zástupce. Podle sněmovní vyšetřovací komise se totiž ukázalo, že některé informace, zejména od bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, které unikly do médií, nebyly průkazné. 

Šéf GIBS Michal Murín uvedl, že inspekce začne prověřovat některé současní i bývalé policisty

Šéf GIBS Michal Murín uvedl, že inspekce začne prověřovat některé současní i bývalé policisty,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Před sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizace policie ve čtvrtek vypovídal šéf GIBS Michal Murín, která uvedl, že se dozvěděl nové a zásadní informace pro zahájení prověřování. Komise podá oficiální podnět i k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, řekl místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). 

Murín vypovídal před komisí zhruba tři hodiny. S Lankem se shodl na tom, že se obě strany dozvěděly nové důležité informace. Podle Lanka nejspíš ještě ve čtvrtek komise vydá dílčí usnesení, které se bude týkat informací z mediálního prostoru.

"Ukazuje se, že zřejmě nebyly úplně pravdivé a správné," řekl Lank. Podněty poslanců podle něj budou směřovat k prověření některých postupů. 

Komárek z úniků nařkl policejního prezidenta

Předseda komise Pavel Blažek se zmínil konkrétně o výpovědi Jiřího Komárka, který je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel.

V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálních úniků ze spisů". Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli.

Podle Murína se inspektoři na základě čtvrtečních informací budou muset vrátit k některým situacím a událostem, které zazněly v médiích i na jednání komise. "Bude se to dotýkat prověřování příslušníků bezpečnostních sborů, bývalých příslušníků bezpečnostních sborů a s velkou pravděpodobností i některých státních zástupců," zdůraznil Murín.

Podněty ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Nejvyššímu státnímu zastupitelství podle Blažka směřují k tomu, aby se odhalilo, jak se některé informace k novinářům dostaly. "Je jednoznačné, že některé spisy zkrátka a dobře byly v rukou státních zástupců," podotkl Blažek.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Výsledky má dát plénu do konce října.

Murín nevidí problémy ve spolupráci inspekce s policejními útvary. Doplnil, že po vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu se zlepšila. "Myslím si, že reorganizace byla na místě. Nechci říkat nebo hodnotit, jestli zrovna těchto dvou útvarů nebo tímto způsobem," vyjádřil svůj názor Murín.

Tagy: Česko domácí GIBS policie ČR reorganizace policie

Zdroje: ČTK