Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

V pondělí bylo potvrzeno 7336 případů covidu. Izolace i karanténa zkracuje na 5 dní

V pondělí bylo potvrzeno 7336 případů covidu. Izolace i karanténa zkracuje na 5 dní
Od počátku očkování zdravotníci vykázali téměř 16,1 milionu aplikovaných dávek vakcíny a 6,7 milionu lidí v Česku má očkování ukončené (Ilustrační foto) | zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Denní přírůstek případů covidu-19 v Česku v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl.

V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem. Ubylo zároveň testů. Pacientů s koronavirem v nemocnicích je přibližně 2350, na počátku minulého týdne jich bylo zhruba o 740 více. Nicméně proti uplynulému víkendu hospitalizovaných mírně přibylo, přibližně o 60. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Spolu s poklesem počtu případů koronaviru se po týdnu snížilo také incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 420 nakažených, o 18 méně než předchozí den. Před týdnem byla incidence 358.

Incidenční číslo se od předchozího dne snížilo ve většině krajů, včetně Prahy, kde se epidemie šíří aktuálně nejvíce. Na 100 000 obyvatel za týden je tam nyní 740 nakažených. Následuje Středočeský kraj s incidencí 467. Naopak nejnižší incidence je k dnešku na Vysočině, kde je v přepočtu na obyvatele za týden 287 nakažených.

Za celou dobu epidemie od počátku března 2020 se koronavirem v ČR prokazatelně nakazilo na 2,54 milionu lidí, 36 683 v souvislosti s nemocí zemřelo.

Laboratoře provedly v pondělí téměř 93 000 testů na koronavirus, o týden dříve jich bylo o zhruba 19 500 více. Minulé pondělí 3. ledna však následovalo po novoročním víkendu, kdy bylo málo testů, laboratoře jich dohromady za oba dny vyhodnotily přibližně 43 000, přičemž před svátky bylo o prosincových víkendech provedených testů minimálně dvakrát tolik.

Na druhou stranu toto pondělí bylo posledním dnem, kdy nakažení odcházeli do čtrnáctidenní izolace. Od dneška je izolace pětidenní, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Stejně se zkrátila i karanténa, ve které končí lidé po rizikovém kontaktu s pozitivně testovanými. Podle pravidel platných do pondělí ji bylo možné ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky, a bez testu trvala dva týdny.

Zkrácením karantény ministerstvo zdravotnictví reaguje na nástup varianty koronaviru omikron, která začíná v Česku převládat. Omikron je sice mnohem nakažlivější, proti předchozím variantám má ale kratší inkubační dobu. Příznaky u něj také nastupují dříve než předchozí verze covidu.

Omikron v Česku převládá

U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, bylo v pondělí pozitivních zhruba devět procent testů, minulé pondělí přes deset procent. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se snížil o procentní bod na 17,4 procenta. Přibližně o procentní bod na čtyři procenta ubylo od minulého pondělí pozitivních vzorků také u preventivních testů, které jsou nejčastější.

Státní zdravotní ústav v pondělí uvedl, že v Česku nyní převládá covidová varianta omikron. Podle výrobce testů Diana Biotechnologies laboratoře, se kterými spolupracuje, zaznamenávají i více než 80 procent pozitivních případů s touto variantou omikron a podle jejich modelu se počty případů omikronu znásobí za dva a půl až tři dny, uvedla firma v pondělí. Odborníci očekávají, že může přibývat až 50 000 nově pozitivních za den.

V posledním měsíci loňského roku epidemie zpomalovala, nově nakažených začalo v mezitýdenním srovnání přibývat po Novém roce, což odborníci s ohledem na předchozí svátky a rozšiřující se omikron předpokládali.

Očkování proti koronaviru v pondělí dostalo 75 808 lidí, z toho přes 66 000 si přišlo pro třetí, posilující dávku vakcíny. Od počátku očkování zdravotníci vykázali téměř 16,1 milionu aplikovaných dávek vakcíny a 6,7 milionu lidí v Česku má očkování ukončené. Posilují dávku mají téměř tři miliony lidí.

Zdroje: