Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Epidemie dál sílí. V neděli přibylo 2761 nakažených, znovu víc než před týdnem

Epidemie dál sílí. V neděli přibylo 2761 nakažených, znovu víc než před týdnem
Laboratoře v neděli provedly podle dosavadních údajů přes 29 tisíc testů, asi o dva tisíce méně než před týdnem. Zvýšila se pozitivita testů (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Epidemie koronaviru v Česku dál nabírá na síle. Testy v neděli prokázaly 2761 případů covidu-19, to je o zhruba 800 víc než před týdnem.

Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují sedmý den za sebou. Počet hospitalizovaných ale zatím klesá. Na konci víkendu bylo v nemocnicích 2229 lidí s nákazou, nejméně od začátku loňského listopadu a asi o 670 míň než minulou neděli. Ve vážném stavu je teď 420 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Opět vzrostlo tzv. incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 438 nakažených, o sedm víc než předchozí den. Nejvíc se nákaza šíří nyní v Praze, kde týdenní incidence k dnešku stoupla na 754. Relativně nejlepší epidemická situace pak zůstává v Karlovarském kraji, nicméně i tam se incidenční číslo zvýšilo oproti předchozímu dni o dvacet na 286. Vzrostlo i ve většině ostatních krajů. Epidemie bude podle odborníků zrychlovat i v dalších týdnech, hlavně kvůli nakažlivější variantě omikron.

Od začátku epidemie, tedy od března roku 2020, se v zemi nakazilo koronavirem přes 2,5 milionu lidí, tedy téměř každý čtvrtý obyvatel ČR. Z toho 36 624 nakažených dosud zemřelo. V první polovině prosince umíralo s nákazou přes sto lidí denně, v poslední době se počty obětí pohybují v desítkách. Od začátku letošního roku ministerstvo eviduje zatím nejvíc obětí v pondělí 3. ledna, kdy zemřelo 61 lidí s covidem, minulý pátek a sobotu bylo úmrtí přes třicet a v neděli zatím sedm. Údaje z posledních dní se ale zpravidla při dalších aktualizacích zvyšují.

Vyšší pozitivita testů

Laboratoře v neděli provedly podle dosavadních údajů přes 29 000 testů, asi o dva tisíce méně než před týdnem. Zvýšila se pozitivita testů. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, bylo 12 procent pozitivních, minulou neděli to bylo přes devět procent. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze zhruba 11 na téměř 15 procent. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních necelých sedm procent zkoumaných vzorků, minulou neděli to bylo 3,71 procenta.

Proti koronaviru se v Česku už víc než rok očkuje, zdravotníci od té doby podali přes 16 milionů dávek vakcíny. V neděli se přišlo naočkovat přes 19 000 lidí, zhruba o 3800 víc než před týdnem. Skoro 16 500 z nich dostalo posilující dávku. Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku 6,7 milionu lidí a víc než 2,8 milionu naočkovaných dostalo posilující dávku, která výrazně snižuje riziko hospitalizace, těžkého průběhu covidu i úmrtí. Nárok na vakcínu mají zájemci od pěti let.

Kvůli očekávanému rychlému nástupu omikronu se v Česku od začátku nového roku víc testuje. Minulé pondělí začalo testování ve školách dvakrát týdně, a to včetně žáků i zaměstnanců, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali.

Od 17. ledna se budou testovat až na výjimky všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotesty. Stát se také chystá na to, aby klíčové státní organizace či firmy působící v kritické infrastruktuře mohly i v době sílící epidemie dál fungovat a zajistit činnosti nezbytné pro chod společnosti.

Zdroje: