V Paříži zaútočil recidivista, zastřelil policistu. Zamíchá útok kartami ve volbách?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 4. 2017 10:13) - Aktuality autor: von

Ve čtvrtek v noci zastřelil terorista na slavné třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku policistu a dva další zranil. Policie střelce, kterého v minulosti vyšetřovala v souvislosti s terorismem, následně zabila. Útok se stal pouhé dva dny před prvním kolem prezidentských voleb. 

Útočník v Paříži zastřelil policistu

Útočník v Paříži zastřelil policistu,zdroj: Profimedia.cz

Útočník, který byl nakonec zastřelen, zabil jednoho policistu a dva další zranil. Vyšetřovatelé zatím neví, zda měl komplice, vyslýchá ale tři lidi z jeho okolí. Útok se odehrál jen tři dny před prvním kolem prezidentských voleb. Kandidáti na prezidenta kvůli němu zrušili své mítinky v závěru kampaně.

Cheurfiho identifikovali na základě otisků prstů v policejní databázi. Molins uvedl, že se narodil nedaleko Paříže, jaké měl občanství ale neupřesnil. Podle dřívějších informací médií byl Cheurfi Francouz.

Ve voze, kterým ve čtvrtek ve 20:47 SELČ přijel na místo činu, našli policisté papíry s adresami několika policejních služeben a další zbraně. Policie prohledala také útočníkovo bydliště v Chelles a zadržela tři jeho blízké osoby, které vyslýchá.

Francouzským úřadům byl Cheurfi znám jako recidivista. Odsouzen byl čtyřikrát, kromě pokusu o zabití policistů také kvůli loupežím. Za 14 let ve vězení nevykazoval podle Molinse známky radikalizace. Od propuštění v roce 2015 byl pod dohledem úřadů. Letos v únoru byl zadržen kvůli snaze koupit zbraň, ale pro nedostatek důkazů ho policie opět propustila, uvedl prokurátor.

profimedia-0329709817

Útok se stal symbolicky na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku,zdroj:Profimedia.cz

K atentátu se již ve čtvrtek přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), podle které na policisty střílel její bojovník označovaný jako "Abu Yussef al-Belgiki (Belgičan abú Júsuf)". Belgická prokuratura uvedla, že neexistuje žádný důkaz, že útočník byl z Belgie.

Obětí útoku se stal 37letý policista, kterého francouzská média identifikovala jako Xaviera Jugelého. Prokurátor jeho totožnost nepotvrdil. Podle tisku loni v listopadu dohlížel na znovuotevření hudebního klubu Bataclan, uzavřeného po krvavém teroristickém útoku z roku 2015. Vážné zranění utrpěl 34letý policista, který je už mimo ohrožení života. Další, 31letý policista utrpěl lehké zranění, stejně jako kolemjdoucí německá turistka.

Není zatím jasné, zda útočník měl nějaké komplice. Jeden podezřelý, po kterém policisté pátrali, se sám přihlásil belgickým úřadům v Antverpách a se střelbou prý nemá nic společného.

Dopad na volby

Spekuluje se o dopadech, které atentát může mít na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

Vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová označila zabitého policistu za dalšího z mučedníků Francie. Vyzvala vládu k vyhoštění migrantů se záznamem v trestním rejstříku. Kabinet kritizoval také konzervativní prezidentský kandidát François Fillon. Premiér Bernard Cazeneuve obvinil Le Penovou i Fillona, že se před prezidentskými volbami snaží z útoku vytěžit snadný politický kapitál.

Prezident François Hollande slíbil, že pro zajištění bezpečnosti během nedělního hlasování budou přijata nejpřísnější opatření. Cazeneuve po jednání bezpečnostní rady státu zdůraznil, že volby nesmí nic narušit a na jejich bezpečností bude dohlížet více než 50 tisíc strážců zákona.

Teroristický útok na Champs-Élysées bude mít podle prezidenta USA Donalda Trumpa obří dopad na nadcházející prezidentské volby. "Lid Francie už toho o moc více nesnese," uvedl. Vliv na hlasování může atentát mít i podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden už po atentátu agenturou Odoxa, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl vyhrát první kolo s 24,5 procenty hlasů. Nacionalistka Le Penová by měla získat 23 procent, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér Fillon a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon shodně 19 procent. Oproti průzkumu agentury před atentátem si Le Penová polepšila o procentní bod, i tak by ji ale Macron ve druhém kole porazil.

Tagy: Francie Paříž zahraničí terorismus a násilí francouzské prezidentské volby 2017

Zdroje: ČTK