Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Ukrajinský parlament označil počínání ruské armády za genocidu

Ukrajinský parlament označil počínání ruské armády za genocidu
„Je nezbytné akce, jichž se dopustily ruské ozbrojené síly během agrese započaté 24. února 2022, okamžitě uznat jako genocidu vůči ukrajinskému národu,“ píše se v rezoluci ukrajinského parlamentu (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ukrajinský parlament dnes schválil usnesení, v němž označil počínání ruské armády na Ukrajině za genocidu a vyzval parlamenty, vlády a organizace ve světě, aby učinily totéž. Parlament to oznámil na sociální síti telegram.

„Ruské počínání má za cíl systematicky a souvisle vyhlazovat ukrajinský lid, upřít mu právo na sebeurčení a nezávislý vývoj,“ stojí v textu, pro který hlasovalo 363 zákonodárců ze 450.

„Proto je nezbytné akce, jichž se dopustily ruské ozbrojené síly během agrese započaté 24. února 2022, okamžitě uznat jako genocidu vůči ukrajinskému národu,“ píše se dále v rezoluci.

Ukrajinští poslanci rovněž vyzývají OSN, Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Evropský parlament, Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Parlamentní shromáždění NATO, stejně jako vlády a parlamenty na celém světě, aby také označily počínání ruské armády na Ukrajině za genocidu. Americký prezident Joe Biden už ruského prezidenta Vladimira Putina z genocidy obvinil, což Kyjev uvítal, i když někteří právníci upozorňují, že jde zatím o politickou rétoriku, a nikoli o soudně prokázané skutečnosti.

Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden prohlásil, že použití termínu „genocida“ v souvislosti s ruským postupem na Ukrajině by znamenalo slovní eskalaci, která by zkomplikovala jeho úsilí o nastolení míru.

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dnes v Kyjevě řekl, že bude pokračovat v úsilí o zapojení Ruska do vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Rusko označuje tvrzení o páchání válečných zločinů jeho vojáky za dezinformace.

Zdroje: