Ubývající stáda dromedárů zachraňují zmlsaní gurmáni z měst

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Na silnicích je nahradily auta a autobusy, na polích silné stroje, koráby pouště, bez kterých se na vyprahlých pouštích západní Indie lidé neobešli, jsou najednou bez práce. Před zapsáním na černou listinu ubývajících druhů však dromedáry zachránily gastrochoutky městských gurmánů.

K původnímu účelu, tedy přepravě lidí a věcí, už nejsou dromedáři potřeba, a tak jejich cena a s ní spojený chov v Indii klesá

K původnímu účelu, tedy přepravě lidí a věcí, už nejsou dromedáři potřeba, a tak jejich cena a s ní spojený chov v Indii klesá,zdroj: Profimedia.cz

Tytam jsou časy, kdy dlouhé karavany dromedárů nomáda Lakšmana Raiky převážely cestující, potraviny a vodu přes pouště Rádžasthánu. "Není to tak dávno, co se postavení v našich komunitách určovalo podle velikosti stáda každé rodiny. Dnes už tomu tak není," říká Lakšman Raika a přitom bafá z tradiční dýmky a popíjí čaj na okraji Rani, odlehlé obce v Rádžasthánu.

"S dromedáry se dnes zachází jako se starci, nikdo se o ně nezajímá," stěžuje si muž, který musel o polovinu zmenšit své stádo, aby omezil náklady. Protože cena zvířete poklesla, prodal mnoho svých velbloudů příbuzným za směšnou částku.

Během několika let v Indii podle údajů Národního centra pro studium dromedárů populace velbloudů jednohrbých poklesla asi o 30 procent. "Situace je znepokojivá," potvrzuje N. V. Patil, ředitel tohoto centra v Rádžasthánu.

Výživová bomba

Nicméně se majitelům velbloudů nyní naskýtá možnost, jak pro zvířata najít novou práci: ve městech jsou stále oblíbenější čokolády, mýdla a pleťové krémy vyrobené z velbloudího mléka.

Společnost Hiteše Ratího, založená před třemi lety, je jedním z prvních investorů v tomto sektoru a měsíčně vykupuje až 7000 litrů velbloudího mléka.

"Tento trh a poptávka po dromedářím mléce a produktech z něho nebývale roste," říká obchodník. Prodej dromedářího mléka však není snadný v zemi, kde je kráva posvátné zvíře. Kravské mléko se pije nejen proto, že je zdravé, ale i z náboženských důvodů.

Patro spotřebitele si musí také získat hustší struktura a slaná chuť dromedářího mléka. Toto mléko je nicméně pozitivně hodnoceno pro svou výživnou hodnotu. Podle vědců je pro zvýšenou úroveň inzulinu a proteinů zvláště vhodné pro diabetiky.

Tradice i výdělek

Jedna z největších indických mlékáren Amul od letošního ledna prodává dromedáří mléko v lahvích v supermarketech ve státě Gudžarát na západě Indie. Nabízí rovněž čokoládu vyrobenou z tohoto mléka.

R.K. Saval z výzkumného centra dromedárů soudí, že tento obchod může časem stabilizovat počty velbloudů jednohrbých.

"Tyto tradiční komunity budou povzbuzeny, aby zachovaly svá stáda, až poptávka po mléce a dalších produktech z dromedára vzroste," vysvětluje.

Úřady doufají, že zastaví pokles počtu dromedárů tím, že vytvoří vazby mezi chovateli a podnikateli hledajícími nové suroviny pro obchody specializující se na velbloudí produkty: mléko, čokolády, sýry, zmrzliny...

Lakšmanův syn Rákéš Raika tvoří devátou generaci chovatelů velbloudů. Nyní prodává dromedáří mléko. To mu umožňuje něco si přivydělat a zároveň zachovávat tradice.

"Opravdu věříme, že trh s dromedářím mlékem poroste. Pomohlo by to mnoha komunitám jako je ta naše," říká.

Tagy: Indie zahraničí zvyky a tradice zajímavosti a kuriozity kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,AFP