Turecko se mstí Evropě. Přestává přijímat uprchlíky z Řecka

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 16. 3. 2017 15:14) - Aktuality autor: von

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že jeho země nebude přijímat žádné uprchlíky z Řecka. Ankara pozastavila část dohody s Evropskou unií, která se výměny běženců týká, a hrozí, že ji vypoví úplně.

Turecko odmítá dál přijímat uprchlíky z Řecka

Turecko odmítá dál přijímat uprchlíky z Řecka,zdroj: Profimedia

Evropská unie hodlá uzavřená ujednání splnit, uvedl dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. "Jak jsme už říkali mnohokrát - je to úmluva založená na vzájemné důvěře a plnění závazků," poznamenal. EU podle Schinase čeká, že se obě strany budou dohodou dál řídit, neboť je to nejen k jejich prospěchu, ale také k prospěchu samotných uprchlíků.

Dohoda, která vstoupila v platnost loni 20. března, mimo jiné stanoví, že Evropská unie bude z Turecka přijímat syrské běžence a Ankaře také poskytne rozsáhlou finanční podporu. Ankara se na oplátku zavázala přijímat zpět z Řecka uprchlíky, kteří se na jeho území nelegálním způsobem dostanou z Turecka. Měsíčně šlo dosud o zhruba 80 osob.

Právě tuto část dohody ale nyní Ankara nebude podle prohlášení Çavuşoglua dodržovat. "Od teď můžeme říct: 'Nenaplňujeme to a je konec'," řekl také televizi 24 TV na adresu dohody jako takové. Podobných výhrůžek přišla ze strany tureckých činitelů v posledních týdnech celá řada.

Za vyhrocením vztahů s EU, od níž Turecko požaduje bezvízovou politiku, stojí mimo jiné spory s Nizozemskem a Německem, v nichž nemohlo vystoupit několik tureckých politiků, kteří propagují chystané změny turecké ústavy. Ankara následně obě země přirovnala k nacistům.

Shodou okolností dnes Evropská komise oznámila spuštění programu za 34 milionů eur (asi 918 milionů Kč), který by měl v partnerství s Dětským fondem OSN (UNICEF), tureckým Červeným půlměsícem a tureckou vládou umožnit asi 230 tisíc dětem uprchlíků ze Sýrie navštěvovat v Turecku školy.

Tagy: Řecko zahraničí Turecko Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK