Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Turecko bude platit za ropu v rublech a rozšíří spolupráci s Ruskem

Turecko bude platit za ropu v rublech a rozšíří spolupráci s Ruskem
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem | zdroj: Profimedia

Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Dohodli se na tom ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan na pátečním jednání v Soči.

„Prezidenti se při jednání dohodli, že začínáme s částečnými platbami v rublech za dodávky plynu,“ sdělil místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Upřesnil, že Rusko dodává do Turecka ročně 26 miliard metrů krychlových plynu.

Rusko začalo požadovat platby v rublech po odběratelích plynu po rozpoutání války na Ukrajině a ostré západní reakci, která ohrozila stabilitu ruské měny.

Rublové účty pro platby za ruský plyn si u finančního ústavu Gazprombank otevřelo už nejméně 20 evropských odběratelů, uvedla v květnu agentura Bloomberg. Ochotu platit v rublech za ruský plyn potvrdilo oficiálně Maďarsko. Naopak odběratelé z Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí na nové platební podmínky prosazované Moskvou odmítly přistoupit, na což ruská společnost Gazprom reagovala přerušením dodávek.

Rozšíření spolupráce

Putin s Erdoganem se dnes kromě toho za čtyři hodiny rozhovorů v letovisku na černomořském pobřeží dohodli na rozšíření spolupráce v dopravě, zemědělství nebo stavebnictví. Prezidenti podle místopředsedy ruské vlády také dosáhli důležité shody ohledně finanční a bankovní sféry. Novak podle agentury Interfax uvedl, že prezidenti se tím přiblížili stanovenému cíli navýšit obchodní obrat mezi oběma zeměmi na 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun). Dojednané body označil za „novou úroveň“ vzájemných vztahů.

Erdogan na úvod setkání uvedl, že schůze „může otevřít úplně odlišnou kapitolu“ v turecko-ruských vztazích a označil také za značně produktivní předchozí politická a ekonomická jednání delegací z Moskvy a Ankary. Putin před samotným jednáním Erdoganovi poděkoval za jeho podíl na vzniku dohody o obnově vývozu potravin z ukrajinských přístavů.

„Díky vašemu přímému zapojení a záštitě OSN se problémy ohledně dodávek ukrajinského obilí vyřešily. Vývoz už začal, za což vám děkuji,“ řekl Putin. První loď z ukrajinského přístavu vyplula v pondělí, další tři ji následovaly dnes. Dohodu o vývozu obilí podepsali ukrajinští a ruští představitelé s Tureckem za zprostředkování OSN v červenci. Putin a Erdogan dnes zdůraznili nutnost přesného dodržování tohoto dohod včetně bodů týkajících se neomezeného vývozu ruského obilí.

Poděkování se Erdoganovi od jeho ruského protějšku dostalo i za dodávky ruského plynu do jižní a jihovýchodní Evropy skrze plynovod Turkstream. „Evropští partneři by měli být Turecku vděční za zajištění nepřerušovaných dodávek ruského plynu,“ řekl Putin.

Spolupráce v Sýrii

Tématem dnešní schůze byl kromě ekonomických vztahů také konflikt v Sýrii. Obě strany potvrdily odhodlání spolupracovat v boji proti tamním teroristickým organizacím, stojí podle Reuters ve společném prohlášení.

Oba státníci už v červenci diskutovali o možném mírovém řešení situace v Sýrii společně s íránskými představiteli v Teheránu. Zatímco Moskva a Teherán podporují syrský režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Erdogan zároveň podle agentury AFP už delší dobu hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům.

Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko i v konfliktu na Ukrajině, který Moskva vyvolala letos 24. února. Turecko je členskou zemí Severoatlantické aliance, jejíž země proti ruské agresi politicky, vojensky i hospodářsky podporují Kyjev.

Zdroje: