Trump varoval Asada před útokem na Idlib. Mohl by stát životy stovek tisíců lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 9. 2018 17:06) - Aktuality autor: šar

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru varoval syrského prezidenta Bašára Asada, aby nerozvážně neútočil na provincii Idlib. Asadovi spojenci Rusko a Írán by dle Trumpa účastí na ofenzivě udělali "vážnou humanitární chybu". Syrský režim s podporou spojenců podle zpráv z posledních dní chystá rozhodující útok na Idlib, který mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku.

Ruské a syrské jednotky

Ruské a syrské jednotky,zdroj: Profimedia.cz

"Syrský prezident Bašár Asad nesmí nerozvážně zaútočit na provincii Idlib. Rusové a Íránci by udělali vážnou humanitární chybu, kdyby se této potenciální lidské tragédie účastnili," napsal v pondělí místního času na twitteru americký prezident s tím, že by při vojenské operaci mohly zahynout stovky tisíc lidí. "Nedopusťte to!" vyzval.

Provincii Idlib mají jako jednu z posledních oblastí v Sýrii v rukou povstalci a islamisté. Damašek protirežimní bojovníky i civilní obyvatele v poslední době několikrát vyzval, aby umožnili návrat státních institucí do této části země.

V případě ofenzivy vládních vojsk by podle OSN mohlo k hranici Turecka, které na severozápadě s provincií Idlib sousedí, vyrazit až 2,5 milionu lidí. Minulý týden exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že se ozbrojené skupiny v Idlibu začaly připravovat na útok vládních vojsk a mimo jiné zničily několik mostů. Írán před časem oznámil, že Asada při ofenzivě podpoří.

Rusové obnovili bombardování 

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v úterý řekl, že syrské útoky začnou za několik dní. "Doslechli jsme se prostřednictvím médií, že syrská vláda stanovila pro zahájení útoků na Idlib termín kolem 10. září," řekl de Mistura.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Rusko, jež je spojencem Damašku, nálety už zahájilo. Podle této organizace při nich v úterý přišlo o život nejméně devět civilistů včetně pěti dětí.

De Mistura dále prohlásil, že prezidenti Ruska a Turecka by mohli odvrátit nejhorší scénář pro Idlib, kdyby si o situaci promluvili nyní telefonicky. Prezidenti Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a jejich íránský protějšek Hasan Rúhání se mají sejít v pátek v Teheránu.

SOHR tvrdí, že Rusko dnes obnovilo nálety na Idlib, který Moskva považuje za hnízdo teroristů. De Mistura řekl, že zprávy o ruském bombardován svědčí o tom, že rusko-turecké rozhovory se zřejmě nevyvíjejí dobře.

O Idlibu dnes telefonicky jednali ministři zahraničí Turecka a USA Mevlüt Çavuşoglu a Mike Pompeo. Turecko trvá na tom, že ze Sýrie musejí odejít kurdští bojovníci. USA podporovaly kurdsko-arabskou koalici, která pomohla v Sýrii porazit islámské radikály..

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Spojené státy terorismus a násilí války a ozbrojené konflikty diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK