Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Trestanci docházejí, wagnerovci verbují Rusy do války v posilovnách

Trestanci docházejí, wagnerovci verbují Rusy do války v posilovnách
Jevgenij Prigožin, šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny na střeše jedné z budov v blízkosti ukrajinského Bachmutu, o který jeho lidé už měsíce svádějí boje. | zdroj: Profimedia

Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad denně naverbuje 500 až 800 lidí, píše na sociální síti telegram zakladatel organizace Jevgenij Prigožin.

Do poloviny května by chtěl Prigožin rekrutovat na 30 000 bojovníků.

Příslušníci Wagnerovy skupiny jsou nasazeni v první linii několikaměsíční bitvy o východoukrajinské město Bachmut. Mají tam vysoké ztráty.

Zakladatel wagnerovců dnes tvrdí, že zatímco dříve se k žoldnéřům přidávali i fyzicky méně zdatní lidé, v současnosti jsou všichni v dobré fyzické kondici. Wagnerova skupina ve velkém do války na Ukrajině verbovala vězně výměnou za prominutí jejich trestu.

Minulý týden Prigožin oznámil otevření 58 náborových středisek ve 42 ruských městech. Většina z těchto center se podle agentury Reuters nachází v posilovnách a v klubech bojových umění.

Zakladatel wagnerovců přiznal, že mnoho bojovníků jeho organizace přišlo v oblasti Bachmutu o život.

Bezpečnostní expert Bílého domu John Kirby Prigožina obvinil, že naverbované trestance používá jako „náplň do mlýnku na maso“. Americké zpravodajské služby v lednu odhadli počet wagnerovců bojujících na Ukrajině na 50 000. Téměž 40 000 z nich přitom tvořili trestanci.

Zdroje: