Teroristy ve Španělsku zradikalizoval imám, který měl být vyhoštěn

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Před soudem v Madridu v úterý odpoledne začaly výslechy čtyř osob zadržených v souvislosti s atentáty v Barceloně a Cambrils. Ostatní členové teroristické buňky jsou podle policie mrtví. Teroristy, kteří vraždili v Katalánsku, zradikalizoval imám, kterého chtěli Španělé už před lety vyhostit ze země. Po útocích, které si vyžádaly 15 obětí, zůstává v nemocnicích 46 zraněných, sedm lidí je v kritickém stavu. 

Jeden ze zatčených, čtyřiatřicetiletý Maročan Sálih Karíb

Jeden ze zatčených, čtyřiatřicetiletý Maročan Sálih Karíb,zdroj: Profimedia.cz

Čtveřice zadržených - Idrís Úkábír, Muhammad Aallaa, Sálih Karíb a Muhammad Húlí Šamlál - byla v úterý nad ránem převezena do Madridu, kde postupně předstupuje před soudce. Podezřelí dostanou přidělené advokáty ex offo a podle španělského tisku zřejmě nepožádají o tlumočníka, protože všichni umí španělsky.

Jako první před soudce už předstoupil jedenadvacetiletý Šamlál, který byl vážně zraněn při explozi minulou středu ve městě Alcanar, kde teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi ale došlo k výbuchu, při kterém dva teroristé zahynuli. Skupina tak přišla o materiál a zřejmě proto zaútočila následující den v Barceloně automobilem. Na třídě La Rambla v centru města pak Maročan Júnis abú Jakúb zabil autem 13 lidí a přes sto dalších zranil. Na útěku také zavraždil dalšího muže, v pondělí policie abú Jakúba zastřelila.

Před soudcem v Madridu má v úterý předstoupit i Idrís Úkábír, na jehož doklady byla pronajata dodávka, s níž abú Jakúb v Barceloně útočil. Idrís Úkábír se už ve čtvrtek po zveřejnění své fotografie v novinách šel sám přihlásit na policii, kde tvrdil, že mu bratr doklady ukradl. Jeho sedmnáctiletý bratr Músá Úkábír byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci ze čtvrtka na pátek ve městě Cambrils. Dalším vyslýchaným bude i Muhammad Aallaa (27), jehož bratr Saíd Aallaa byl rovněž zastřelen policií v Cambrilsu, a Sálih Karíb (34). Oba byli zadrženi ve městě Ripoll.

Španělé chtěli imáma vyhostit 

Při explozi v Alcanaru zemřel i údajný mozek útoků imám Abdalbákí Sátí, který podle vyšetřovatelů mladíky zradikalizoval. Španělská média v úterý uvedla, že tento imám měl být už v roce 2014 vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat. Ze Španělska měl podle původního rozsudku odjet poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.

List El País v úterním vydání přinesl reakce obyvatel a známých teroristů z města Ripoll. Mnozí uvedli, že nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat, připadali jim dobře integrovaní. Podle některých vůbec neodpovídali obvyklému profilu teroristů, kteří v posledních letech spáchali útoky v Evropě. Byli mladší, neměli sociální, ekonomické, ani pracovní problémy.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb v úterý také potvrdil, že teroristé byli několik dní před útoky v Paříži. Podle Collomba zůstali ve Francii jen krátce, možná tam hledali práci, na Francii ale neměli žádné napojení. Podle deníku Le Parisien tam strávili noc z 11. na 12. srpna v hotelu na jižním předměstí Paříže. Španělská média uvedla, že Audi A3 zachytil radar v departamentu Essonne u Paříže 12. srpna, kdy v něm byli čtyři lidé.

Katalánský parlament v úterý udělil čestné medaile katalánským policistům, městské policii v Barceloně a v Cambrilsu a také záchranným složkám Barcelony.

Španělské velvyslanectví v ČR vystavilo v Cervantesově institutu v centru Prahy kondolenční knihu, ve které mohou lidé vyjádřit uctění památky obětí teroristických útoků v Katalánsku.

Útočník ve Finsku tvrdí, že není teroristou

Do vazby byl v úterý vzat také osmnáctiletý Maročan Abdarrahmán Maškáh, který v pátek večer v centru finského města Turku pobodal nožem deset lidí a dva z nich zabil. Maškáh čelí obvinění z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým záměrem. K útoku se přiznal, odmítá však, že by měl jeho plán teroristický motiv. Muž vypovídal z nemocnice prostřednictvím videa. V souvislosti s tímto útokem byli zadrženi ještě čtyři další Maročané, kteří se v úterý také mají objevit u soudu.

Začátkem letošního roku dostala policie v jihozápadním Finsku informaci o změně chování útočníka. Jeden cizí státní příslušník policii upozornil, že se Maškáh radikalizoval a projevuje zájem o extremistické ideologie. Policisté zprávu předali kontrarozvědce SUPO, ale podle ní toto sdělení neobsahovalo žádné konkrétní údaje o případných plánech Maškáha spáchat atentát.

"Úřady dostaly za poslední dva roky více než 1000 podobných tipů. Snažíme se každým z nich zabývat. Tipy, které obsahují konkrétní hrozbu, mají prioritu," uvedl šéf SUPO Jyri Rantala.

Jak napsal zpravodajský server Yle, jméno Abdarrahmán Maškáh nebylo na seznamu lidí, které mají protiteroristické síly sledovat. Podle kontrarozvědky SUPO úřady nyní sledují aktivity asi 350 lidí, které považují za potenciálně nebezpečné.

Finský Národní úřad pro vyšetřování (NBI) potvrdil dřívější zprávy finských médií, že Maškáh požádal ve Finsku o azyl a že mu tato žádost byla zamítnuta. Šéf NBI Robin Lardot prohlásil, že Maročan se proti tomuto rozhodnutí ještě před útokem odvolal.

Tagy: Španělsko zahraničí Finsko Islámský stát (IS) terorismus a násilí zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK