Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Svět se rozloučil s rokem 2020, poznamenaným především pandemií covidu

Svět se rozloučil s rokem 2020, poznamenaným především pandemií covidu
Novoroční oslavy v novozélandském Aucklandu | zdroj: Profimedia

Celý svět se rozloučil s rokem 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Opatření, která jednotlivé země na celé planetě přijaly kvůli šíření koronaviru, ovšem ovlivnila i novoroční oslavy, které tak byly výrazně klidnější než obvykle. Mnohé vlády, včetně té české, zavedly zákaz nočního vycházení nebo zrušily tradiční ohňostroje.

Jako první přivítali nový rok 2021 díky časovému posunu již ve čtvrtek v 11:00 SEČ obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, jenž je součástí ostrovního státu Kiribati.

Jednou z mála zemí, kde lidé mohli slavit bez omezení, byl Nový Zéland, kde nejsou žádné aktivní případy koronaviru. V Austrálii byl o sedm minut zkrácen ohňostroj v Sydney, který tradičně tvoří novoroční kulisu nad budovou opery na břehu oceánu. Lidé ho navíc nesměli sledovat přímo z přístavu.

V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v zemi oblíbené i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezily mimo jiné i mrazy. Kvůli koronaviru Peking zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem. Právě z Číny se před rokem rozšířil nový typ koronaviru, kterým se od té doby podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo přes 83,5 milionu lidí, přičemž 1,82 milionu nakažených zemřelo.

V Hongkongu byl podruhé v řadě zrušen novoroční ohňostroj, před rokem to bylo kvůli obavám z protivládních demonstrací.

V Japonsku v posledních dnech prudce roste počet nových případů koronaviru, a tak císař Naruhito odvolal tradiční setkání s obyvatelstvem, které se mělo konat 2. ledna.

Lidé v mnoha evropských zemích se kvůli zákazu nočního vycházení museli spokojit s novoročním přípitkem doma, kvůli omezené svobodě shromažďování se nesměly konat ani větší večírky, zavřené zůstaly bary a restaurace. Francie kvůli dohledu nad těmito opatřeními mobilizovala 100 000 policistů, zatímco strážci pořádku v Londýně vyzvali obyvatele města, aby "oslavili nový rok v pohodlí domovů". Přesto britská metropole představila působivý ohňostroj, který mimo jiné obsahoval poděkování zdravotnickému personálu i apel proti rasismu odkazující na hnutí Black Lives Matter.

Angela Merkelová ve svém posledním novoročním projevu ve funkci německé kancléřky kritizovala šiřitele konspiračních teorií spojených s pandemií. Takoví lidé podle ní nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým.

Nebývale tiché bylo loučení s rokem 2020 v New Yorku, kde na Times Square spouštění křišťálové koule směla sledovat jen hrstka lidí. Podle zpravodajské stanice BBC šlo o lidi, kteří jsou nasazeni v první linii boje proti koronaviru, a jejich rodiny. Policie Times Square uzavřela a lidé, kteří si i přes varování úřadů nechtěli nechat ujít oslavy v ulicích, se sešli na okraji zablokované oblasti. "Sbohem, 2020. Přichází něco lepšího: 2021," řekl Bill de Blasio, starosta New Yorku, kde si koronavirus vyžádal vysokou daň: statistiky zde v souvislosti s covidem-19 uvádějí přes 25 000 mrtvých.

Americký prezident Donald Trump v novoročním proslovu mluvil o obrovském vítězství, jakého Američané v roce 2020 v boji proti koronaviru dosáhli. O tom, že v USA zemřelo přes 345 800 nakažených, což je nejvíce na světě, se však nezmínil.

Také Brazilci, běžně zvyklí na bujaré veselí, se s rokem 2020 rozloučili skromněji než obvykle, protože velké akce byly kvůli pandemii covidu-19 zrušeny. Zatímco před rokem se na pláži Copacabana v Riu de Janeiro sešly dva miliony lidí, letos toto místo, jeden ze symbolů silvestrovských oslav, prakticky zelo prázdnotou. Zdravotníci z covidové JIP v jedné z nemocnic u Sao Paula rok 2021 přivítali minutou ticha u lůžek svých pacientů a pak jim popřáli mnoho štěstí v novém roce.

Posledním místem na světě, kde rok 2020 skončil, byly dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerovův ostrov a Howlandův ostrov. Stalo se tak dnes ve 13:00 SEČ.

Zdroje: