Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Středeční prezidentské debaty nic nového nepřinesly

Středeční prezidentské debaty nic nového nepřinesly
Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě na CNN Prima News | zdroj: Profimedia

Prezidentské debaty už mnoho nového nepřinášejí. Je na nich znát určitá únava, a to jak kandidátů, tak moderátorů a veřejnosti. Petr Pavel a Andrej Babiš se dnes střetli na CNN Prima News a na Novinkách. Probírala se jejich minulost, válka i vyhrocená kampaň před druhým kolem voleb.

Ve čtvrtek večer čeká Pavla a Babiše ještě duel v televizi Nova a v pátek v Českém rozhlase. Druhé kolo prezidentské volby se koná v pátek a sobotu.

Prezidentští kandidáti chtějí společnost spojovat, v debatě se přeli o válce

Oba prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO) chtějí spojovat rozdělenou společnost. Řekli to dnes večer v televizní debatě televize CNN Prima News. Poté se stejně jako v předchozích diskusích přeli o válce. Mluvili pak také o své minulosti, víře či o bezpečnostních otázkách.

Armádní generál ve výslužbě Pavel přinesl svému protikandidátovi, lídrovi opozičního hnutí ANO Babišovi zarámovaný článek o kolektivní obraně v NATO. Narážel tak na Babišovo vyjádření v nedělní debatě, kdy expremiér prohlásil, že by případně neposlal jako prezident vojáky na pomoc napadenému Polsku a Pobaltí.

Oba kandidáti v úvodu mluvili o tom, že by chtěli společnost spojovat. Pavel zmínil, že volby nevnímá jako souboj svých a ostatních voličů. „Jako voják jsem sloužil všem, nebudu dělat žádnou změnu,“ řekl Pavel. Babiš by podle svých slov chtěl být také prezidentem všech občanů. „Chtěl bych udělat hrubou čáru a společně se domluvit s panem premiérem (Petrem) Fialou (ODS) a snažit se spojovat. Myslím, že bych to dokázal,“ řekl na úvod šéf opozičního hnutí ANO.

Oba kandidující se proti svému soupeři v kampani ale naopak vymezují. Pavel na svých billboardech poukazuje na chaos, podle Babiše zase voják vtáhne zemi do války. Pavel připomínal Babišovi jeho řízení státu za covidové epidemie. Označil ho za „představitele chaosu“. Babiš si pak nemyslí, že by v kampani strašil válkou on sám, ale dělá to podle něj mnoho jiných. Řekl, že na nedělní dotaz na vyslání vojáků na pomoc Polsku a Pobaltí v případě napadení špatně reagoval.

Oba volební soupeři se shodli na tom, že by jako prezidenti navštívili ukrajinské hlavní město Kyjev. Pavel řekl, že pokud by byl zvolen, na cestu na Ukrajinu by se chtěl vypravit společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Pavel s Babišem diskutovali také o své minulosti a členství v KSČ. Pavel řekl, že svou minulost nikdy nezlehčoval, postavil se k ní otevřeně a své členství označil za chybu. Poznamenal, že nikoho nepoškodil, omluvil se ale těm, kterým komunistický režim ublížil. Babiš odmítl, že by byl pracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB), jak uvádějí dochované archivní materiály. Zopakoval své tvrzení, že závazek ke spolupráci podepsal jiný pracovník StB. Odmítl i Pavlovo obvinění, že by v počátku budování Agrofertu spolupracoval s bývalými členy komunistické státní bezpečnosti.

S přímou volbou hlavy státu oba kandidáti souhlasí. Podle Babiše má prezident díky ní „největší mandát“, její nevýhoda ale spočívá v rozdělování společnosti. Podle Pavla si lidé mohou vybrat, kdo nejlépe odpovídá jejich představě.

Oba vyzvali voliče, aby přišli k volbám. Podle Pavla budou mít možnost rozhodnout, zda budou mít v čele státu člověka, který reprezentuje lži nebo překrucování faktů, nebo člověka, který ctí hodnoty, jako je čest, důstojnost a odpovědnost. Babiš v závěrečném vzkazu zopakoval, že jeho programem je pomáhat lidem, bojovat za národní zájmy a usilovat o mír. Pokud se podle něj lidé nemají lépe než před dvěma lety, mají přijít k volbám. Babiš v debatě také řekl, že je zklamaný, že ho nepodpořilo opoziční hnutí SPD. Rád by jeho voliče podle svých slov oslovil. Pavel zase zmínil, že podle zjištění má i hlasy části voličů ANO.

V první části pořadu odpovídali oba kandidáti na otázky, které se týkaly bezpečnosti, nákupu letounů či vysílání vojáků. Reagovali i na dotazy o rozdělení společnosti či své víře. Pavel zmínil, že jako představitel armády byl na mších v katedrále nejméně dvacetkrát. Dodal, že ale nikdy nepředstíral, že je věřící. Babiš řekl, že do kostela chodí delší dobu a ukázal divákům malou figurku Pražského Jezulátka, kterou měl s sebou. V kostele u sošky prý nechával vzkazy. „A to Jezulátko funguje,“ dodal.

Prezidentskou debatu ve studiu sledovali také podporovatelé obou kandidátů. V první řadě obou táborů seděly manželky. Babiše do studia doprovodili také politici ANO Karel Havlíček, Alena Schillerová či Jana Mračková Vildumetzová. Pavlovi přívrženci měli na sobě trička s nápisem „generál“. Babišova slova u nich vyvolávala často smích. Lídra hnutí ANO naopak jeho tábor povzbuzoval častým potleskem. 

profimedia-0751614470 Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě na serveru Novinky.cz | zdroj: Právo / Profimedia

V debatě na Novinkách se Pavel s Babišem střetli nad vedením kampaně, expremiér připustil chyby

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se dnes v debatě na serveru Novinky.cz shodli na potřebě existence Senátu, setkání s dalajlamou nebo že by neudělili milost manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové, dříve Nagyové. Střetli se naopak nad způsobem vedení kampaně a nad bezpečnostními tématy. 

Debata se měla původně konat v pondělí, kvůli Pavlově nemoci byla přesunuta na dnešní dopoledne.

Během hodinové diskuse se významným tématem stal způsob vedení kampaně a otázka války na Ukrajině. Babiš řekl, že vede pozitivní kampaň, za své hlavní heslo označil pomoc lidem. Připustil, že se mu nepovedla konfrontační tisková konference po vyhlášení výsledků prvního kola voleb, zdůvodnil to emocemi. Za chybu označil i výrok z nedělní diskuse v České televizi, že by neposlal Polsku a pobaltským státům na pomoc vojáky, pokud by je napadlo Rusko. Jako prezident by chtěl propojovat vládní a opoziční tábor.

Babiš obvinil příznivce Pavla, kteří chodí na jeho setkání s voliči, z agresivity. Podle Pavla agresivitu nevyvolává on a jeho voliči, ale dlouhodobě právě Babiš, a to svým vyjadřováním nebo tím, jak označoval své oponenty. Řekl, že Babiš zasel vítr, dlouho ho hnojil a nyní je překvapen, když se urodila bouře a cítí se ohrožen. Pavel trvá na heslech z volebních billboardů, Babiš podle něj opakovaně lhal a v politice prokázal, že je chaotický mikromanažer.

Oba kandidáti se shodli na tom, že se Československo mělo v roce 1938 bránit nacistickému Německu. Babiš je přesvědčen o tom, že by spojenci nakonec zemi přišli na pomoc, očekával by pomoc Polska. Podle Pavla bylo Československo silnější než Finsko, které se několik měsíců dokázalo bránit napadení od Sovětského svazu. V souvislosti s pomocí od Polska připomněl jeho obsazení české části Těšínska.

Pavel považuje za chybu, že v Česku nevznikl zvažovaný americký radar, Babiš jeho stavbu odmítl. Shodli se naopak na tom, že by nemělo být rušeno letiště v Líních u Plzně nebo na tom, že by neměl být zrušen Senát. Do Poslanecké sněmovny by Babiš jako prezident chodil na jednání o rozpočtu, Pavel při projednávání důležitých zákonů. Oba odmítli, aby prezident Miloš Zeman ještě před svým odchodem z funkce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Podle Babiše by to nebylo vhodné, Pavel by takový postup napadl zřejmě u Nejvyššího správního soudu. Ani jeden by neudělil milost Nečasové.

Zdroje: