Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Steinmeier jako první německý prezident uctil památku československých výsadkářů

Steinmeier jako první německý prezident uctil památku československých výsadkářů
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v Resslově ulici uctil památku československých výsadkářů | zdroj: Jan Vilímek / CNC / Profimedia

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Následně Steinmeier zamířil na Pražský hrad, kde jednal se svým českým protějškem Milošem Zemanem.

Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil Steinmeier během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Na místě položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 na místě byl německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa Steinmeierovi poděkoval. „Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ uvedl ve vyjádření pro tisk.

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Prezidentská kolona dorazila k chrámu od Karlova náměstí kolem 10:20. V čele jely policejní motocykly a vozy s majáčky, silný provoz v Resslově ulici se na krátký čas omezil. Německý prezident u chrámu položil kytici, uvázanou z bílých a červených anturií a žlutých a světle červených mečíků. Poté se v doprovodu své manželky pozdravil s duchovními chrámu a vstoupil do krypty. Zhruba po čtvrthodinové návštěvě německá delegace ještě vystoupala po schodišti k pomníku popravených odbojářů, spolupracovníků a příbuzných parašutistů, který je na podestě kostela. Tam zapálila svíci. Krátce před 11:00 se pak sedm policejních motocyklistů znovu rozjelo a kolona se dala do pohybu směrem k Hradu.

Před návštěvou krypty se německý prezident krátce zastavil s praneteří Jana Kubiše Dagmar Raupachovou. „Tu symboliku návštěvy považuji za důležitou. Podceňovat by se neměla. Je pro budoucnost v pořádku. Jsem vděčná, když si lidé vzpomenou. Parašutisté byli mladí muži, kteří měli život před sebou. Šli do toho bez vidiny jakékoliv odměny a chtěli bojovat za vlast, byť to někomu může dnes znít jako fráze. Kousek z té fráze by v naší společnosti ale měl zůstat s tím, že je správné obětovat něco pro celek,“ řekla ČTK Raupachová, která s sebou přinesla rudou růží.

Uvedla, že se setkala se Steinmeierem už dřív, když byl německým ministrem zahraničí. „Upozorňovala jsem na ten moment, kdy jsme o tématu (činu výsadkářů) tehdy mluvili. Zmínila jsem pak, že jsem taky advokát. On říká, že advokáti musí držet pospolu. Byl to velmi uvolněný rozhovor. Potom přistoupila jeho žena, která je také právnička. Oba jsou velmi příjemný a rozumný pár,“ popsala krátký rozhovor Raupachová. Dodala, že setkání vnímá jako poctu. Podle Kubišovy praneteře by si společnost měla uvědomovat, jak velký milník v průběhu druhé světové války čin výsadkářů představoval. „Máme na to být právem hrdi,“ uzavřela Raupachová.

profimedia-0628842072 Prezident Miloš Zeman přijal svého německého kolegu Franka-Waltera Steinmeiera na Pražském hrdě s vojenskými poctami | zdroj: Profimedia

Zeman a Steinmeier probírali Afghánistán či dopravní spojení ČR a Německa

Prezident Miloš Zeman poděkoval po dnešním jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem Německu za podporu při epidemii covidu-19. Zeman na tiskové konferenci řekl, že se hlavy státu shodly v hodnocení situace v Afghánistánu, naopak rozpory mají v pohledu na ekologické plány Evropské unie. Steinmeier ocenil kvalitu vzájemných vztahů, které podle něj mohou být sotva lepší. Je podstatné, aby takové zůstaly i v dalších generacích, zdůraznil.

Z návštěvy, kterou dlouho odkládala pandemie covidu-19, je Zeman potěšen. „A jsem ještě potěšenější, jakým způsobem probíhá. V naprosto věcné a velmi přátelské atmosféře, kterou bych chtěl ocenit,“ uvedl. Vztahy ČR a Německa podle něj nikdy nebyly lepší. „Chtěl bych poděkovat SRN za její podporu v době covidové pandemie, a to i na úrovni jednotlivých spolkových zemí,“ doplnil (text projevu ZDE).

Debata se podle něj týkala situace v Afghánistánu, které ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. „Naše názory jsou zde velice blízké. Na druhé straně jsme se dotkli Green Deal Europe (tzv. Zelené dohody pro Evropu), tam bych řekl, že naše názory se poměrně liší,“ konstatoval. Pokud Německo kromě uhelných zavře i jaderné elektrárny, Česko podle Zemana počká, jaké to bude mít důsledky. „A když se objeví nedostatek elektřiny, tak ČR jako významný exportér elektřiny bude velmi ráda elektřinu do Německa za rozumnou cenu dodávat,“ doplnil. Hovořilo se podle něj i o dopravním spojení mezi Prahou a Mnichovem, ale také o regulaci Labe.

Steinmeier řekl, že na návštěvu se velmi těšil. „Velmi mi záleží na tom, když naše vztahy mohou být sotva lepší, aby bylo rostoucí přátelství rozvíjeno dál, přešlo na další generace,“ podotkl. Je podle něj mimořádné, kam se vztahy v posledních 30 letech podařilo posunout. „Naše přátelství má tak pevný základ, že se stalo nezávislým na politických konstelacích na té či oné straně,“ řekl v souvislosti s volbami v obou zemích.

Propojení obou zemí si připomněl cestou do Prahy, kam se vypravil vlakem. „Těžko existuje nějaké hlavní město tak blízké Berlínu,“ řekl. Cestu proto využil i k rozhovoru s pendlery z obou stran. Chce se zasadit o to, aby se již kvůli epidemii covidu-19 neuzavíraly hranice. „Spolupráce přes hranice vede k výhodám na obou stranách, podporuje dobré sousedství a přátelství,“ míní. Podle něj by se v česko-německém příkladu mohly inspirovat i další unijní země.

profimedia-0628821829 Ve středu položil Frank-Walter Steinmeier v Lánech květiny u hrobu Tomáše Garrigua Masaryka | zdroj: Jan Vilímek / CNC / Profimedia

Dopoledne se německý prezident setkal ve Ville Richter s představiteli česko-německé podnikatelské komunity. Odpoledne jednal s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem a Senátu Milošem Vystrčilem, v pátek se setká i s premiérem Andrejem Babišem.

Steinmeier dorazil na návštěvu ČR ve středu odpoledne. Na poslední oficiální návštěvě Prahy byl v září 2017. Se Zemanem se viděli i rok poté, kdy se český prezident vydal do Berlína. Další cestu hlavy německého státu obě diplomacie plánovaly již na loňský rok, příjezd ale zhatila koronavirová krize.

Zdroje: