Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Spor o Lidový dům: ČSSD uspěla se stížností u Nejvyššího soudu

Spor o Lidový dům: ČSSD uspěla se stížností u Nejvyššího soudu
(Nejen) šéf ČSSD Jan Hamáček má důvod k radosti | zdroj: Profimedia

Úspěch pro ČSSD. Nejvyšší soud vrátil jejich spor s dědici právníka Zdeňka Altnera prakticky na počátek. 

Na rozhodnutí NS se čekalo přes tři roky. Podle rozsudku nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dost určité a není jasné, jaké služby Altner pro stranu vykonal. Obvodní i odvolací Městský soud v Praze dle NS tuto otázku hodnotily nesprávně. NS zpochybňuje i nárok na smluvní pokutu. Její řešení přijde na řadu až poté, co Altnerovi dědicové doloží seznam služeb, které Altner vykonal. 

Soudcem kauzy byl Pavel Horňák, který ji převzal po soudkyni Blance Moudré. Dědicové Altnera proti Horňákovi neúspěšně vznesli námitku podjatosti, vadilo jim, že před lety pracoval v Kanceláři Poslanecké sněmovny. 

Zásadní pravomocný verdikt padl v březnu 2016, kdy soud přiznal Altnerovi odměnu 18,5 milionu korun za to, že od roku 1997 zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví Lidového domu v Praze. Soud mu přiznal také smluvní pokutu ve výši 318 milionů korun. 

ČSSD nato požádala o odklad vykonavatelnosti, ten však letos zrušil Ústavní soud. Byl podle něj nedostatečně odůvodněn. ČSSD následně požádala o další odklad. 

Altner zemřel koncem roku 2016. Ve sporu pokračují dva jeho potomci. 

Nyní bude opět rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1. Šéf ČSSD Jan Hamáček uvedl, že ho verdikt Nejvyššího soudu potěšil.

Zdroje:
denik.cz, čt24