Spojenci útočili v Misurátě, donutili Kaddáfího síly zastavit útok

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Mezinárodní síly podnikly v noci dva nálety na postavení sil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Misurátě. Po těchto úderech prorežimní jednotky prý zastavily ostřelování města, které je největší povstaleckou baštou v západní části Libye.

S odvoláním na místní obyvatele o tom informovala agentura Reuters. Při nočních náletech byly bombardovány i okraje Tripolisu. 

Podle obyvatel Misuráty spojenecká letadla kolem půlnoci bombardovala část města, kterou ovládají Kaddáfího síly. "(Kaddáfího jednotky) od náletu nevypálily jedinou dělostřeleckou salvu," řekl Reuters svědek událostí.

Mezinárodní koalice zvažuje možnost zásahu proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Misurátě, kde se povstalci brání prorežimním jednotkám. Podle amerických velitelů ale panují obavy, že by nálet ve městské oblasti mohl způsobit velké civilní ztráty.

Útoky na vojenské cíle pokračují

Letadla mezinárodních sil dnes v noci pokračovala v útocích na libyjské vojenské cíle, podle BBC se exploze nad ránem znovu ozývaly na okraji Tripolisu.

Americký admirál Samuel Locklear prohlásil, že podle zpráv rozvědek útočí Kaddáfího síly v Misurátě na civilisty. Podle svědků je ve městě několik tanků a některé ulice hlídají ze střech odstřelovači. Boje ve městě si podle agentury Reuters vyžádaly od pondělí nejméně 40 mrtvých a přes 100 zraněných, místní nemocnice navíc nejsou s to se o všechny zraněné postarat.

Nálet by mohl zabít civilisty

Podle Lockleara spojenci "zvažují všechny možnosti" zásahu v Misurátě. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch ale varovala, že v městských oblastech se bojové jednotky často pohybují na stejném místě jako civilní obyvatelstvo. Nálet by tedy mohl zabít právě ty civilisty, které spojenci chtějí chránit.

Letecké údery mezinárodních sil pokračovaly v noci na dnešek. V západní části Tripolisu, kde leží vojenská základna, se ozvalo několik explozí. Není jasné, zda bombardování způsobilo nějaké škody.

Na východě země zatím pokračuje patová situace u Adžedábíje, které drží Kaddáfího jednotky. Povstalci se od začátku týdne snaží město dobýt, ale byli dvakrát odraženi. Představitelé rebelů upozorňují, že nemají těžké zbraně, s nimiž by se mohli postavit tankům v Adžedábíji.

Tagy: spojenci kaddafi Libye

Zdroje: ČTK