Splyňte po smrti s přírodou. V Praze se otevře unikátní lesní hřbitov

- Aktuality autor: art

Hřbitov bez náhrobků, kde si lidé budou moct uložit urnu pod stromy, se v úterý otevře v pražských Ďáblicích. Přírodní pohřebiště se jmenuje Les vzpomínek a jde o skutečný unikát. 

Staňte se po smrti stromem a splyňte s přírodou, nabízí alternativní hřbitov v Ďáblících

Staňte se po smrti stromem a splyňte s přírodou, nabízí alternativní hřbitov v Ďáblících,zdroj: Les vzpomínek

Ředitel Správy pražských hřbitovů (SPH) Martin Červený již dříve předeslal, že lesní hřbitovy sice jsou i jinde, ale tam jsou v lese náhrobky. "Tady je princip jiný. Mělo by jít o ekologicky šetrné pohřbívání v přírodním prostředí, které bude vstřícné vůči člověku i vůči přírodě a nebude moc připomínat hřbitov," uvedl.

Tato alternativa podle něj nemá v tuzemsku obdoby, ale v cizině prý existuje poměrně často. Hřbitovní správa podle Červeného doufá, že hřbitov zaujme i lidi, kteří dosud měli urnu doma nebo popel rozsypali v přírodě. Zájemci o místa se už hlásí.

Místo pomníků budou stromy označené stejnými dřevěnými destičkami. V "lese" budou i kamenné sochy, například skořápka, u které budou obřady.

Na zhruba dvou hektarech lesa si budou moci lidé vybrat a pronajmout místo pro uložení popela. Ukládat jej budou v biologicky rozložitelné urně nebo vsypem do jamky. V budoucnu navíc dostanou možnost vybrat si místo na přilehlé louce a vysadit na něm strom. Cena podle Červeného bude zhruba odpovídat nájmu za běžný urnový hrob.

Správa pražských hřbitovů, která je příspěvkovou organizací Prahy, se stará o 29 hřbitovů se zhruba 200 tisíci hroby. Třeba Olšanské hřbitovy se rozkládají na padesátihektarové ploše. V Praze je k dispozici i několik rozptylových louček.

Tagy: Česko Praha domácí zvyky a tradice

Zdroje: ČTK