Soud nařídil vražedkyni ze Žďáru ochranou léčbu

- Aktuality autor: pal

Krajský soud v Brně nařídil umístění vražedkyně ze Žďáru Barboru Orlovou  do tzv. detenčního ústavu, což je zařízení pro ochrannou léčbu pachatelů trestných činů s psychickou poruchou. Orlová loni v říjnu ve Žďáru zabila šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu, který se snažil bránit svoji spolužačku. Soudní znalci tvrdí, že Orlová trpí schizofrenií a nebyla v době činu příčetná. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci proto už před tím odmítlo stížnost rodičů zavražděného studenta proti zastavení trestního stíhání. Soudce, který v pondělí případ rozhodoval, uvedl, že je potřeba radikálním způsobem změnit systém kontroly duševně nemocných. 

U Brněnského krajského soudu v Brně se projednával případ Žďárské tragédie

U Brněnského krajského soudu v Brně se projednával případ Žďárské tragédie,zdroj: Profimedia.cz

Teď je šestadvacetiletá Orlová v psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích a má přikázanou ochrannou léčbu. Umístění do detenčního ústavu navrhla státní zástupkyně na základě odborného posudku znalkyně v oboru psychiatrie Marty Holanové. Podle ní je Orlová okolí nebezpečná.

"Ochranná detence je třeba tehdy, když ústavní psychiatrická léčba nemůže splnit svůj účel, a člověk je i tak na svobodě nebezpečný," uvedla Holanová. Orlová se dříve léčila v Opavě, z léčebny ji pustili a měla se léčit ambulantně. Orlová před soudem řekla, že jeden lék vysadila, protože jí nedělal dobře. Lékařům to však neřekla a tvrdila, že se cítí v pořádku.

"Pokud by byla umístěna v detenci natrvalo, sice nám to syna nevrátí, ale bylo by to alespoň zadostiučinění, ta žena si nic jiného nezaslouží, už se přece nemůže vrátit mezi normální lidi," řekl otec zavražděného studenta.  Matka Orlové novinářům řekla, že chce, aby žila dcera důstojně.

"Tak jako si každý zaslouží. Je mladá a věřím, že se z toho dostane," řekla. Byla proti tomu, aby dcera musela do detenčního ústavu, považuje to za krok zpět. Chtěla stejně jako její dcera, aby zůstala v Černovicích.

Změňme systém kontroly duševně nemocných, vyzval soudce

Kompetentní osoby by měly pracovat na tom, jak změnit systém. Není divu, že nyní lékaři test dělají výjimečně. Pokud by jej pojišťovna hradila automaticky, lékaři by test dělali i kvůli tomu, aby byli krytí, a nemuseli by se spoléhat na tvrzení pacientů," míní soudce Martin Vrbík.

Změnou systému by se podle Vrbíka optimalizovala kontrola pacientů a podobných neštěstí by bylo méně, přestože vyloučit je nelze nikdy. Žádné změny však dosud nezaznamenal, přestože mnozí politici krátce po útoku prohlašovali, jak se o změnu zasadí. "Místo toho ministryně sáhla k návrhu na kárné řízení se soudcem, který rozhodoval o změně léčby na ambulantní," uvedl Vrbík v narážce na krok tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Brutální případ ze Žďáru

Při tragédii Orlová zaútočila nožem na studenty. Kromě Petra Vejvody zranila další dvě studentky, další utrpěla šok, pobodaný byl i zasahující policista. Ženu loni v únoru propustili z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože už v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově.

Zavražděný Petr Vejvoda má od května pamětní desku na budově školy. Jeho jméno nese od poloviny dubna také dubová alej na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku.

Tagy: Česko domácí vyšetřování žďárské tragédie žďárský masakr česká justice

Zdroje: ČTK