Na pohřbu studenta ve Žďáru kolabovali jeho spolužáci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 10. 2014 14:02) - Aktuality autor: var

Ve Žďáru nad Sázavou se v pondělí rodina i veřejnost rozloučila s šestnáctiletým Petrem Vejvodou, zavražděným psychicky nemocnou ženou v tamní střední škole. Byl smrtelně zraněn, když šel na pomoc napadené spolužačce. Obřad začal v pravé poledne ve smuteční síni na Zelené hoře, účastnily se ho stovky lidí. 

Pieta za zabitého studenta ve Žďáru nad Sázavou

Pieta za zabitého studenta ve Žďáru nad Sázavou,zdroj: Profimedia.cz

Na rozloučení se dostavili spolužáci, zástupci města a obyvatelé nedaleké obce Nížkov, v níž žije chlapcova rodina. "Byl to hrdina. Budeme si ho pamatovat jako správného kluka, který nás zachránil," řekla jedna z Vejvodových spolužaček před bílou rakví bohatě vyzdobenou květinami.

Během křesťansky vedeného obřadu zavzpomínala na hocha také jeho teta, promluvil zástupce školy, žďárská starostka Dagmar Zvěřinová i starosta Nížkova Jan Mokrý. Na závěr přečetl kněz Tomáš Holý dopis rodičům od kardinála Dominika Duky. Emotivní náladu v obřadní síni řada mladých lidí nevydržela a některé museli ošetřit zdravotníci, kteří tam byli připraveni se sanitkou. 

Smuteční síň byla zaplněna už hodinu před začátkem rozloučení. Početná skupina smutečních hostů sledovala obřad na obrazovce venku v dešti. 

Ochodní akademii měla v pondělí zkrácenou výuku. Lidé mohli vyjádřit svou účast rodině také podpisem kondolence na městském úřadě, kde bylo vytvořeno pietní místo. 

V pátek už Vejvodovu památku u školy zapálením svíčky uctili prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Škola už Petra navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně Nadace ADRA lidem, kteří prokázali statečnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života.

Tagy: tragédie pohřeb vražda psychiatrie kriminalita Vysočina Žďár nad Sázavou vyšetřování žďárské tragédie žďárský masakr

Zdroje: ČTK