Dnes je čtvrtek 26. května 2022., Svátek má Filip
Počasí dnes 21°C Oblačno

Sobotka z ODS přiznal, že chce kandidovat na prezidenta

Sobotka z ODS přiznal, že chce kandidovat na prezidenta
zdroj: tisková zpráva

Přemysl Sobotka by se nebránil ani přímé volbě. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) má ambice stát se příštím českým prezidentem. Lákala by ho i přímá volba. Řekl to v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz, který bude publikován v pátek.

"Pokud dostanu silný mandát od své strany, tak bych do toho šel. ODS jasně deklaruje, že chceme přímou volbu prezidenta. Snad to nezhatí levice, když zjistí, že to pro ni nebude výhodné," prohlásil v rozhovoru Sobotka.

Na dotaz zda by šel do přímé volby, pak zareagoval se slovy: "Ano, pokud bych měl silnou podporu své strany. Dokonce mi tato forma volby přijde férovější."

Příští český prezident by se měl volit v roce 2013, kdy vyprší druhé funkční období Václava Klause. Podle současné ústavy už tak Klaus nebude moci znovu kandidovat. Klaus už prohlásil, že i kdyby došlo k nějaké změně, potřetí se o prezidentské křeslo ucházet nehodlá.

"Pokus jakýmkoli způsobem se zmocnit třetího volebního období podle modelu prezidentů středoasijských zemí považuji za vyloučený. Nikdy v životě mne něco takového nenapadlo. Zcela jednoznačně sděluji, že to vůbec nepadá v úvahu," řekl prezident loni v prosinci deníku Právo.

Žádný návrh na přímou volbu

Zatím je otázkou, zda se příští český prezident bude volit tak jako doposud na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu, nebo přímo. Dosud se však ve sněmovně neobjevil žádný návrh na změnu způsobu volby.

Při poslední prezidentské volbě v roce 2008, během které jen diskuse o tom, zda se má volit tajně, nebo veřejně, zabrala přes osm hodin, se zákonodárci předháněli v prohlášeních, že příštího prezidenta už si musí občané zvolit přímo. Po volbě však téma poslanci a senátoři odsunuli na další kolej. Podobně jako v roce 2003.

Tehdy, dokonce sám Václav Klaus říkal, že "je to pravděpodobně naposledy, kdy je prezident volen zastupitelskými sbory, neboť ve veřejnosti panuje téměř všeobecná shoda, že by tato volba napříště měla probíhat formou všelidového hlasování."

www.parlamentnilisty.cz