Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Klimatolog Pretl: Klaus pravdu nemá

Klimatolog Pretl: Klaus pravdu nemá
zdroj: tisková zpráva

Klimatolog Jan Pretl hovořil v Impulsech Václava Moravce o změnách klimatu. Vysvětlil, proč nemá rád výraz globální oteplování a označil výrok prezidenta Klause o neměnnosti teplot za lživý.

Klimatolog Jan Pretl nemá rád výraz "globální oteplování". Prý to moc nahrává odpůrcům klimatických změn, kteří pak argumentují tím, že teploty naopak klesají. Správně je podle něj výraz globální klimatické změny.

Opřel se také do odpůrců klimatických změn. Na Klausův výrok, že teplota už 14 let nevzrůstá, reagoval velmi rychle: "Klaus pravdu nemá."

Odpůrci klimatických změn mají nedostatek argumentů

Pretl přiznal, že chyba klimatologů, kteří se nestrefili do data roztátí ledovců o několik set let, nahrává odpůrcům globálních teplotních změn.

"Pracoval jsem v podobné komisi jako kontrolor korektnosti jedné kapitoly. Dbal jsem na to, aby vyrovnání autorských připomínek s týmem bylo korektní. Tu chybu muselo přehlédnout více lidí, když si na to nikdo nestěžoval. Jinak to není možné," uvedl Jan Pretl.

Také si moc dobře uvědomuje, že to může zpochybnit důvěru klimatologů. "U vědecké komunity se to dá vysvětlit a odstranit, oni to pochopí. Zpochybnit to mohou odpůrci, třeba Klaus," říká Pretl.

Odpůrcům nahrává i neúspěch klimatické konference v Kodani. "Oni se však musí chytat každého stébla, každé naší chyby, která se naskytne, protože mají mnohem méně argumentů, než my," prohlásil Jan Pretl, jeden ze zástupců těch, kteří za klimatické změny bojují.

www.parlamentilisty.cz