Sobotka slibuje tvrdší ruku na mobilní operátory. Novelu chce prosadit zrychleně

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Novela zákona o elektronických komunikacích mimo jiné vloží větší pravomoc do rukou Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), aby mohl udělovat mobilním operátorům vyšší pokuty. Změna legislativy také umožní zákazníkům rychleji přecházet k jinému operátorovi. Snížení cen za předražená data bychom se mohli dočkat díky příchodu čtvrtého operátora do Česka, jak slibuje premiér Bohuslav Sobotka. Nalákat ho chce na uvolněnou frekvenci. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Po úterní schůzce premiéra  ministrem průmyslu Janem Mládkem a šéfy ČTÚ a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) premiér novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci do 50 milionů korun. V souvislosti s přechodem na standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 je podle Sobotky namístě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora. Novelu by měl Mládek předložit příští týden.

Nedodržování podmínek přidělení frekvence je podle Sobotky nový delikt, který úřad nemohl dosud posuzovat. Současně by se měla zvýšit maximální výše udělené pokuty ze 20 milionů korun. "Zvýšili bychom ji na 50 milionů s tím, že ji lze uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun," řekl.

ÚOHS by podle premiéra mohl řešit situaci s mobilními daty na základě analýzy, kterou nejpozději do května zpracuje ČTÚ. "Podstatný bude výsledek této analýzy," dodal premiér.

Předseda ČTÚ Jaromír Novák by si uměl představit lepší výsledek. "Ale lepší něco, než nic. Náš původní návrh byla možnost stanovit pokutu procentem z obratu," dodal.

Operátoři si stěžují

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. "Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší," řekla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Podobně se vyslovila společnost O2. "Český regulátor má už v současné chvíli k dispozici stejné nástroje jako jiní regulátoři ve zbytku Evropy, včetně pokut. Jejich zvyšování proto podle našeho názoru situaci nijak nezlepší. O2 už v minulosti několikrát ukázalo, že se nebojí provádět razantní změny, které významně posouvají celý trh. Podobné změny ale rozhodně není možné provádět v regulačním prostředí, které na trhu v posledních letech panuje," uvedla mluvčí Lucie Pecháčková.

Naopak konkurenční Vodafone návrh uvítal. "Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům," uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Podle Sobotky Česko patří v Evropě mezi třetinu zemí, kde mají mobilní data nejdražší. Další tlak na snížení cen by podle něj mohlo přinést to, kdyby stát v souvislosti s přechodem na DVB-T2 nabídl k prodeji uvolněnou frekvenci 700 MHz a umožnil tak příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

ODS Mládka kritizuje, že hraje o zisky operátorů. "To hlavní, co mohlo přispět k rozvoji rychlého internetu v ČR, je 14 miliard z evropských fondů, které mělo ministerstvo vypsat na podporu výstavby optických sítí. Bohužel v tom ministr Mládek a jeho úřad naprosto selhali," uvedl Martin Kuba z ODS. Podobně Mládka kritizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého ministr už tři roky pomáhá svým "kámošům" u operátorů. Mládek to odmítá.

Tagy: domácí Český telekomunikační úřad hospodářská soutěž mobilní operátoři česká ekonomika český průmysl

Zdroje: ČTK