Sobotka odeslal rezignaci Valachové na Hrad. Na její místo navrhl Štecha

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (oba ČSSD) a odeslal ji na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pátek oznámil, že se Zeman v neděli s Valachovou sejde. Prezident už dříve uvedl, že chce ministryni přemlouvat, aby si rezignaci rozmyslela.

Stanislav Štech

Stanislav Štech,zdroj: MAFRA MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Sobotka na tiskové konferenci pochválil Valachovou za její výsledky. Zároveň ji ocenil za rozhodnutí podat demisi, podle něj tím přispěla politické kultuře v Česku.

Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Premiér se v pátek setkal s Valachovou a Štechem a mluvili o prioritách pro nového ministra. Shodli se na tom, že hlavním úkolem bude vyjednávání o rozpočtu, jehož návrh Valachová kritizovala. "Rozpočet nerespektuje, že máme větší počty děti v základních školách a že potřebujeme investice na vyšší kapacity základních škol. Tyhle dvě věci, na kterých jsme se kupodivu s ministerstvem financí v minulých dvou letech shodovali, v rozpočtu nejsou," řekla končící ministryně.

Sobotka, Valachová a Štech se také shodli na tom, že nový ministr bude muset dořešit situaci kolem programů na podporu sportu. Štech vyloučil to, že by jeho poradcem pro věci sportu měl být Karel Březina (ČSSD), který byl kvůli aféře s dotačními programy zadržen. Valachová dodala, že ministerstvo ukončilo spolupráci s Březinou po jeho zadržení.

Premiér také označil za prioritu pro Štecha čerpání peněz z fondů Evropské unie.

Zatím není jasné, jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti. Za jednu z variant Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

Valachová to nechtěla komentovat. "S panem prezidentem se určitě sejdu a uvidíme, co mi všechno sdělí," řekla.

Ovčáček později na twitteru napsal, že se schůzka uskuteční v neděli v 19:00 v brněnském hotelu International. Zeman bude od pondělí na návštěvě Jihomoravského kraje, už v neděli večer se přesune do Brna. Cestu po jižní Moravě ukončí ve středu odpoledne.

Premiér vyjádřil přesvědčení, že Zeman bude jeho návrhy respektovat. Podle něj není důvod situaci protahovat. "Nepokládám za účelné, abych při každém návrhu posílaném prezidentovi hartusil nebo vytahoval kompetenční žalobu. Neočekávám, že by prezident měl postupovat jinak, než jak předpokládá ústava," řekl.

Tagy: ČSSD Pražský hrad Česko domácí demise Ministerstvo školství český prezident česká politika

Zdroje: ČTK