Razie ve FAČR a na ministerstvu: Policie zadržela Peltu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 5. 2017 17:09) - Aktuality autor: šar

Policisté ve středu provádí razii v sídle Fotbalové asociace České republiky (FAČR), prohledávají i ministerstvo školství a FK Jablonec. Důvodem jsou podezření týkající se státních dotací na sport. Padlo už několik obvinění. 

Mezi zadrženými je prý i šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta

Mezi zadrženými je prý i šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta,zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny v souvislosti s dotacemi ministerstva školství ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.  

Mezi zadrženými je i předseda FAČR Miroslav Pelta

První muž českého fotbalu je podle mluvčího FAČR Michala Jurmana v budově asociace v Praze na Strahově v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka. Jurman důvod Peltova zadržení neuvedl, médiím ho má v nejbližší době sdělit předsedův právník.

Podle serveru Aktuálně, jenž o akci informoval jako první, policie odvezla k výslechu i náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

"V tuto chvíli mohu potvrdit, že několik osob ze sekce sportu včetně paní náměstkyně (Kratochvílové) podává informace Policii České republiky v této věci," řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová. Dodala, že se zásah týká sportovních dotací, souvislost s razií na Strahově ale nepotvrdila.

Mezi zadrženými je pak podle médií například šéf odboru sportu ministerstva Zdeněk Bříza. 

"Můžu sdělit, že Policie České republiky je na ministerstvu školství. Poskytujeme jí veškerou součinnost," řekla mluvčí úřadu Jarmila Balážová. 

Podle Aktuálně.cz jsou mezi obviněnými osobami Pelta a Kratochvílová, obviněnou firmou je FAČR. 

Zadržovalo se i na magistrátu 

Seznam.cz uvedl, že policie zadržela také předsedu České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF však zatím informaci nepotvrdily. Mluvčí ČUS Vladimír Zemánek pouze odmítl, že by v sídle organizace zasahovala policie.

Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy FAČR Pelty. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde proběhla rekonstrukce stadionu Přátelství. Ten má být podle iSport.cz hlavním bodem vyšetřování. Na rekonstrukci za zhruba 81 milionů korun se finančně podílelo ministerstvo školství a také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat přes dotace 50 milionů, Praha 10 milionů.

Policie zasahovala i na magistrátu, kde zadržela zastupitele Karla Březinu (ČSSD) a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. Březina se jako poradce ministryně školství Kateřiny Valachové pro regiony a sport na rekonstrukci podílel, zároveň je místopředsedou Středočeského fotbalového svazu.

Březinu si z pražského magistrátu z budovy úřadu odvedli dva policisté v civilu. Jeho advokát Vojtěch Novotný nechtěl zásah blíže komentovat. "Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat," řekl rozhlasu.

Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka byla policie na magistrátu právě v kancelářích Březiny a Fáberové. "Předpokládáme, že se to týká grantů na ministerstvu školství," uvedl.

Razie důležitý zápas neohrozí 

Policie je od středečního rána také v FK Jablonec, který do loňska patřil zadrženému Miroslavu Peltovi a kde má stále minoritní podíl. Podle mluvčího klubu Štěpána Hanuše však razie důležitý prvoligový zápas neovlivní. Jablonecký klub se chystá na sobotní zápas s Plzní, která na dálku bojuje se Slavií o mistrovský titul. Oba kluby mají čtyři kola před koncem shodně 59 bodů poté, co právě Jablonec v neděli remizoval na Slavii 1:1.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 526 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Dvaapadesátiletý Pelta je předsedou FAČR od roku 2011. Funkci by měl obhajovat na valné hromadě 2. června v Praze.

Tagy: dotace domácí Ministerstvo školství vrchní státní zastupitelství český fotbal český sport korupce a úplatkářství fotbalová asociace ČR

Zdroje: ČTK