Snížit trestní odpovědnost pod 15 let? Ministr Pelikán je proti

- Aktuality autor: von

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odmítá snižovat věkovou hranici trestní odpovědnosti pod 15 let. Ve Sněmovně leží aktuálně návrh, který hranici posunuje na 13 let. Naopak uvažuje o prodloužení výchovných opatření pro nezletilé z 19 až na 21 let, podobně jako v Polsku.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán,zdroj: Profimedia

Zástupci Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a také Chorvatska a Slovinska na jednání porovnávali zkušenosti s trestáním mladistvých i dětí a také s hranicí trestní odpovědnosti v jednotlivých státech. "Ukázalo se, že rozdíly jsou větší na papíře než ve skutečnosti. Začínám nabývat dojmu, že by nebylo správné tu hranici snižovat," podotkl Pelikán.

Země, kde jsou děti trestně odpovědné dříve než v Česku, prý totiž ve skutečnosti s dětskými pachateli zacházejí stejně jako v ČR - například tam platí, že trestem pro takto mladé pachatele nemůže být odnětí svobody.

Podle ministra se k nesnižování hranice trestní odpovědnosti kloní i experti. "Ten odborný názor je poměrně jednoznačný - že by to nikomu nepomohlo," poznamenal.

Prezident by nižší věkovou hranici podpořil

V Česku se otázka případného snížení hranice trestní odpovědnosti řeší opakovaně, často v souvislosti s konkrétním trestným činem, který spáchá dítě mladší 15 let. Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že by snížení podpořil.

Ve Sněmovně je aktuálně novela Jeronýma Tejce a dalších poslanců, která navrhuje snížení hranice na 13 let u takových činů, za něž hrozí dospělým výjimečný trest. "Byl bych nerad, kdyby ten návrh prošel. Na toto téma snadno naskakují někteří politici, kteří si chtějí nahnat laciné body," řekl k Tejcově iniciativě Pelikán.

Kauzu v Chrastavě Pelikán nehodnotí

Ministr dříve uváděl, že se snížení věkové hranice na 14 let "spíše nebrání". Ohledně Tejcova návrhu vybízel ke zdrženlivosti, uváděl, že chce, aby problém do léta posoudila odborná komise při ministerstvu spravedlnosti.

Se snížením trestní odpovědnosti dětí na 14 let původně počítal i nový trestní zákoník, který je účinný od roku 2010. Zákonodárci ale hranici vrátili na 15 let. Ministr se chce nyní vydat "cestou detailnějších změn systému". Konkrétně zmínil prodloužení výchovných opatření u nezletilých pachatelů zvlášť závažných trestných činů.

To, zda by se v této souvislosti měly zpřísnit či zmírnit podmínky ve výchovných ústavech, hodnotit nechtěl. "To, co jsem četl o Chrastavě, mě samozřejmě zneklidnilo. Nicméně také nevím, jestli je to skutečně realita. Pokoušet se napravit lidi, které umisťujeme do takového zařízení, je strašně citlivá a zároveň důležitá práce," řekl v reakci na výsledky aktuální kontroly, která v chrastavském výchovném ústavu zjistila porušování práv dětí a neadekvátní systém jejich hodnocení.

Tagy: Česko mladistvi domácí Ministerstvo spravedlnosti Visegrádská čtyřka česká justice

Zdroje: ČTK