Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Komentář: Stejně mi nic neuděláte… Nebo ano?

Komentář: Stejně mi nic neuděláte… Nebo ano?
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Brutálně napadají sousedy, spolužáky, učitele. Někteří dokonce i vraždí. Nikdo jim ale nemůže nic udělat, odbudou si pár let v diagnostickém ústavu a pak s čistým trestním rejstříkem vyjdou opět do ulic. Je jim totiž třináct nebo čtrnáct let. Změní něco nový zákon?

Pokus o snížení trestní zodpovědnosti naposledy nevyšel před osmi lety, nyní se o něj poslanci v čele s Jeronýmem Tejcem pokoušejí znovu. Bylo by možná vůči nim nefér říkat, že za tím stojí jen únorová vražda patnáctileté studentky, kterou má na svědomí 14letý mladík. Rozhodně ale debatu o nezletilých zločincích případ urychlil.

Mimochodem, za aktuálním návrhem stojí tatáž jména jako před lety. Současný návrh počítá se snížením věkové hranice trestní zodpovědnosti na 13 let u závažných trestných činů, u kterých by dospělému hrozil výjimečný trest, zvýšením trestní sazby u mladistvých na osm, respektive u nejzávažnějších činů na 15 let, a zrušením anonymity při potrestání vyšším než osmiletým vězením.

Představme si, že čtrnáctiletý kluk znásilní a zavraždí spolužačku a jejího bratra, který ho při tom viděl. O malém vrahovi se nyní veřejnost dozví jen to, že mu bylo 14 let a čin se stal ve městě XY.

Vzhledem k věku policie vyšetřování odloží a dítě skončí v detenčním ústavu v Boleticích. V osmnácti, případně devatenácti letech z něj vyjde s čistým trestním rejstříkem i čistým jménem.

Dobrý den, jsem Pepa, náctiletý vrah 

Pokud by změna prošla – což by ovšem trvalo ještě pár let – situace by vypadala následovně: Mladík by skončil před soudem, který by ho odsoudil například na 12 let. V tu chvíli by všichni věděli, že vraždil nikoli "14letý chlapec z XY", ale například "Jan Novák z pražského Hloubětína". Nastoupil by do vězení pro mladistvé a po uplynutí trestu by si ještě nějakou dobu počkal na zahlazení trestu v rejstříku.

V době, kdy druháci kouří za školou, děti dospívají mnohem dřív. Chtě nechtě musí být samostatnější, protože na ně rodiče vydělávající na vysokou hypotéku nemají čas.

Ovšem i dítě, kterému se rodina tolik nevěnuje, ví, že nesmí napadat jiné osoby. Myšleno samozřejmě agresivněji než klasické dětské rvačky.

Ví, že nemá nikoho připravit o život. Argumenty, že ve 13 letech nemá dostatečně rozvinuté myšlenkové pochody, aby pochopilo, že v běžné společnosti se nevraždí, jsou zcestné.

Dětská nevinnost?

Návrh zákona si může být populistický a nést se na vlně aktuálního pobouření společnosti, nicméně základ zůstává stejný. Dítě, které je schopno ve 13 nebo 14 letech vraždit, už dávno ztratilo svou dětskou nevinnost a mělo by s ním být podle toho zacházeno.

Kritici snižování věku trestní zodpovědnosti tvrdí, že posláním nezletilého do běžného vězení, hrozí jeho ještě větší "zvlčení". Že se chytne špatné party, špatného vzoru a po letech opustí mříže ještě nebezpečnější.

Ale co naopak? V detenčním zařízení nejsou jen mladí vrazi, ale i děti, které spáchaly o něco mírnější zločin. A může to být právě onen 14letý dvojnásobný vrah, který se pro ně může stát vůdcem party.

Místo jednoho puberťáka, který se dostane do špatné party, tu máme skupinu dětí, které třeba měly naději na polepšení, ale nechaly se "zvlčet".

Samostatnou otázkou je pak to, zda se vlastně může člověk, který vraždil ve 14 letech, kdy většina dětí ani neví, na jakou střední školu se přihlásit, ještě více zkazit. Pokud byl schopný spáchat takový čin jako nezletilý, je na tom psychicky stejně jako kluci, kteří si "počkali" třeba do sedmnácti.

Sex stranou

Současný návrh má prý podporu napříč politickými stranami, což mu dává naději. Větší šanci mu však dává fakt, že se jeho autoři obloukem vyhnuli spojení se snížením věkové hranice pro legální sex. Právě na tom totiž ztroskotal předchozí návrh.

Trestní odpovědnost a způsobilost k pohlavnímu styku jde (nejen) v Česku ruku v ruce a bylo by tak logické věk sjednotit i při snížení hranice. Pokud je někdo schopný promyslet si trestný čin, ví také v případě sexu, do čeho jde. Zdá se však, že na českou konzervativní společnost se musí pomalu.

Ostatně nebyli bychom jediný stát, který nemá hranice srovnané – například francouzské děti jsou trestně odpovědné od třinácti, sex si ale smí oficiálně užívat také až v 15 letech. Ve Velké Británii je dítě trestně odpovědné už od deseti let, na legální sex si ale počká do šestnácti, ve Spojených státech lze dítě trestat (podle jednotlivých států) už od šesti sedmi let, legálně může ale sexuálně žít až nejdříve rok po Češích.

Když jinde rozdílné hranice nedělají problém, proč za každou cenu trvat na shodném věku v Česku? Podle průzkumů veřejného mínění se k sexu před hranicí legálnosti staví Češi ještě morálně odmítavěji než v sousedním katolickém Polsku… Tak proč dráždit podruhé s tím samým?

Na sex se dá počkat. Jak na skutečný, tak na snížení hranice jeho legálnosti. Je potřeba postupovat po krůčcích. 

Zdroje:
Vlastní