Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním

Slovo 21, z.s. opět spojuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním
zdroj: tisková zpráva

Už po čtrnácté společně poobědvají české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí. Ke stolům po celé České republice zasedne 100 rodin. Potkají se tak například Češi s Egypťany, Turky, Vietnamci či Maročany. Ochutnají nová jídla, poznají nové lidi, jejich zvyky, tradice, a dozví se zajímavé příběhy. To vše se bude konat v neděli 26. 11. 2017 od 13 hodin.

Foto: Slovo 21, z.s.

Jste rodina, která ráda vaří, anebo chcete poznat novou kulturu? Do projektu se mohou zapojit všichni, kdo mají zájem zažít něco jiného, poznat někoho zajímavého a ochutnat exotické jídlo. Stačí se jen přihlásit a vyplnit dotazník na stránce neziskové organizace Slovo 21. Do projektu se mohou zapojit cizinci z třetích zemí, kteří v Česku legálně pobývají. „Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spárovat na základě věku, koníčků a zájmů, jazyků a pochopitelně místa bydliště, a to jednoduše proto, aby členové obou rodin měli dost společných témat k rozhovoru," vysvětluje postup setkání Ljiljana Batovanja, vedoucí projektu.

Cílem projektu je sblížit české rodiny s rodinami cizinců a napomoci tak k integraci cizinců do naší společnosti a zároveň pomoci českým rodinám poznat lidi, kteří tu s námi žijí. Tento projekt byl v roce 2016 označen Evropským hospodářským a sociálním výborem za jeden ze tří nejlepších modelů integrace cizinců do společnosti. Rozšířil se i do dalších zemí Evropské unie.

Projekt je úspěšný jak u nás, tak v zahraničí, a od roku 2004 se v České republice poznalo více než 1 400 rodin. Účastníci projektu si ze společného oběda odnášejí pozitivní zážitky a řada z nich by se i nadále setkává a přátelí.

rodinaodvedleTZ zdroj: tisková zpráva

 Foto: Slovo 21, z.s.

„S podobným projektem jsme měli zkušenost úplně poprvé,“ sdělila Ivana Hessová. „Pro naše hosty jsme si připravili kachní vývar a svíčkovou s kynutým knedlíkem a s brusinkami,“ vylíčila hostitelka. „Velmi jsme se na setkání s cizí rodinou těšili a zúčastnili bychom se ho i příště. Setkání bylo velmi příjemné.“

„U hostitelské rodiny z Chebu se mi velice líbilo a oběd mi velmi chutnal,“ uvedla Olga Maliuga z Ruska. „Tradiční česká svíčková je velmi znamenité jídlo, které jsem dlouho nejedla,“ poznamenala. „Rodina byla velice příjemná a mají roztomilé dcerky. Nelituji, že jsem se do projektu přihlásila, příště bych to udělala znova,“ dodala.

Pozvěte své sousedy na oběd a zúčastněte se projektu Rodina Odvedle. Navařte svíčkovou, guláš, pho, kebab či boršč, stačí jenom vyplnit dotazník na stránce www.slovo21.cz a 26. listopadu 2017 zasednout ke společnému stolu s vašimi sousedy.

TENTO PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA INTEGRACI CIZINCŮ JE FINANCOVÁN MINISTERSTVEM VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

logakprclanku zdroj: tisková zpráva

Zdroje:
Inzerce