Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Slepou pianistku obdivoval i Mozart, pak se na ni zapomnělo

Slepou pianistku obdivoval i Mozart, pak se na ni zapomnělo
Maria Theresia von Paradis | zdroj: Profimedia

Maria Theresia von Paradis přišla v dětství o zrak. Přesto se stala výtečnou pianistkou a hvězdou své doby. Hudebnice, na niž se poněkud zapomnělo, se narodila před 260 lety. 

Holčička dostala jméno po císařovně Marii Terezii, neboť její otec působil ve významných funkcích na vídeňském dvoře. Malá Maria Theresia ztrácela zrak postupně mezi druhým až pátým rokem života.

V dospívání se jí zrak nakrátko vrátil, a to když byla v péči věhlasného lékaře Franze Mesmera. Z ne zcela jasných důvodů však v půli roku 1777 jeho léčbu neobvyklými metodami opustila a opět zcela oslepla. Právě tomuto období se věnuje snímek Slečna Paradis, v němž dívka ukončí léčení proto, že s navracejícím se zrakem ji opouští hudební virtuozita.

zdroj: YouTube

Maria Theresia ostatně koncertovala už od raného mládí. Dostalo se jí skvělého hudebního vzdělání. Studovala hru na piano, skladbu i zpěv. K jejím učitelům patřili například Antonio Salieri, v současnosti neprávem známý především jako Mozartův rival ve snímku Amadeus, či český skladatel Leopold Koželuh. Právě Salieri pro ni také později složil varhanní koncert.

Dívka měla výtečnou paměť a absolutní hudební sluch. Zpaměti prý dokázala zahrát na šest desítek koncertů a písní. Ve čtyřiadvaceti letech se vydala na velké turné, během něhož odehrála řadu koncertů v Paříži, Londýně, Švýcarsku, Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně a také v Praze.

Skladba od Mozarta?

V roce 1783 se v Salzburgu také setkala s Mozartem, který prý pro ni měl značné uznání. A právě o jeho Klavírním koncertu č. 18 se říká, že jej hudební génius složil právě pro Marii Theresii. Podle jiných názorů však Mozart hudebnici věnoval nějakou z pozdějších, blíže neurčených skladeb. Leopold Mozart v dopise své dceři Nannerl zmiňuje "skvělý koncert", který jeho syn složil právě pro Marii Theresii von Paradis k jejímu vystoupení v Paříži.

zdroj: YouTube

Koncem 80. let se Maria Theresia uchýlila spíš ke komponování a během osmi let složila pět oper a tři kantáty. Komponovala s pomocí speciálně upravené desky, kterou pro ni sestavil její libretista Johann Riedinger.

Z řady děl se však dochovala pouze skladba Sicilienne, u níž se vedou spory, zda je její autorkou právě Maria Theresia, nebo houslista Samuel Dushkin, který se narodil až koncem 19. století.

zdroj: Archiv

Po neúspěchu opery Rinaldo und Alcina se Maria Theresia zaměřila především na výuku hudby. Ve Vídni v roce 1808 založila hudební školu pro dívky, ty nejnadanější pak vystupovaly na vídeňských nedělních koncertech. Už v půli 80. let se společně s Valentinem Haüyem v Paříži podílela také na vzniku první školy pro nevidomé.

Zemřela v roce 1824.

Zdroje:
Wikipedia.org, csfd.cz, interlude.hk, allmusic.com