Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Slavná brambora. Její portrét prodal fotograf za milion euro

Slavná brambora. Její portrét prodal fotograf za milion euro
Fotografie nazvaná Potato #345 | zdroj: Kevin Abosch

Být slavným fotografem se vyplatí. I obyčejný snímek se dá zpeněžit za statisícové částky. Portrét brambory se podařilo uznávanému fotografovi Kevin Abosch prodat za neuvěřitelný milion euro.

Kupec brambory je neznámý evropský podnikal, který se prý do snímku zamiloval, když loni zašel k Aboschovi domů na sklenku vína. Byla to prý láska na první pohled, a tak neváhal a vytáhl z peněženky šek na rovný milion euro (27 milionů korun).

Pro 46letého irského umělce to byl největší obchod jeho kariéry, a to si za portréty slavných osobností účtuje minimálně půl milionu dolarů (12,2 milionu korun). Jako modely mu už seděli mimo jiné Johnny Depp, Steven Spielberg, Dustin Hoffman nebo Yoko Ono. Kromě toho fotografoval například nositelku Nobelovy ceny za mír Malalu Yousafzaiovou, Aun Schan Su Ťij či spoluzakladatele Wikipedie Jimmyho Walese.

Žádný z jeho snímků se ale zatím neprodal za tak vysokou cenu jako portrét obyčejné irské brambory "Potato #345".

"Vidím spojitost mezi lidmi a bramborami, která vypovídá o našem vztahu jednotlivců v rámci kolektivu," vysvětlil, proč si zvolil zrovna tuto zeleninu. Jejíž život je podle něj po sklizení tvrdý a je vnímaná jako samozřejmost. Používá ji proto pro srovnání s lidskou existencí. 

Fotografie, které vznikly pouhé tři kusy, z nichž jeden má ve stálé sbírce Irská národní galerie, je 15. nejdražším prodaným snímkem. Primát drží dílo Rhein II Andrease Gurského vydražené v roce 2011 za 4,3 milionu dolarů (105 milionů korun).

Zdroje: