Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Skupina G7 zavede cenový strop na ruskou ropu. Rusové hrozí, že ji stopnou

Skupina G7 zavede cenový strop na ruskou ropu. Rusové hrozí, že ji stopnou
Ruská ropa je politicky toxická. Bude na ni uvalen cenový strop. | zdroj: Profimedia

Ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 se v pátek dohodli, že zavedou cenový strop na ruskou ropu i ropné produkty. O tom, jak budou jejich maximální ceny stanoveny, se teprve rozhodne.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak už ve čtvrtek označil zavedení cenového stropu za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu ani ropné produkty zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.

Opatření vejde v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února příštího roku pro zpracované ropné produkty. Jsou to stejná data, kdy v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku začnou platit částečná embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů do Evropské unie.

Státy G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království a USA) už v červnu oznámily, že zastropování cen ruské ropy zváží jako další metodu, jak vyvinout na Rusko tlak za jeho agresi vůči Ukrajině. Rusko je přitom jedním z největších světových vývozců ropy.

Americká ministryně financí Janet Yellenová prohlásila, že opatření také pomůže snížit ceny energií ve světě.

Rusko na černém zlatě bohatne

Rusko by za letošní rok mohlo zvýšit příjmy z prodeje ropy až na 337,5 miliardy dolarů (asi 8,3 bilionu Kč), což je o 38 procent více než loni. Vyplývá to z dokumentu ruského ministerstva hospodářství, který získala agentura Reuters.

Novak upozornil, že ruské firmy jsou na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy připraveny a že mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni. Podle vicepremiérovy prognózy bude těžba ke konci roku činit 520 až 525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy.

Do Česka se loni dovezlo 6,8 milionu tun ropy, meziročně o 10,8 procenta více. Polovina z toho byla z Ruska, vyplývá ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu. Druhým největším dovozcem byl Kazachstán. Ropa z Kazachstánu však teče přes ruské území.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek řekla, že Evropská unie by měla zastropovat i cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na její slova reagoval oznámením, že Moskva v tom případě přestane plyn do unie dodávat.

 

Zdroje: