Severokorejci propustili kanadského pastora. Má podlomené zdraví

Severní Korea ve středu oznámila, že z humanitárních důvodů propustila na svobodu kanadského pastora, kterému byl v KLDR udělen doživotní trest vězení. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA. Agentura Reuters napsala, že Kanaďanovo propuštění a vyhrocená situace mezi USA a KLDR spolu sice přímo nesouvisí, ale že Pchjongjang už dříve používal při vyjednávání s Washingtonem jako páku zadržování a propouštění občanů USA.
"Kanadský občan Rim Hyon Su byl na základě rozhodnutí nejvyššího soudu KLDR pro zdravotní problémy z humanitárních důvodů propuštěn 9. srpna 2017," napsala agentura KCNA.
K propuštění došlo den poté, co kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že v úterý do Severní Koreje přicestovala o záležitosti jednat kanadská delegace vedená poradcem pro národní bezpečnost Danielem Jeanem.
Podle agentury Reuters Kanaďanovo propuštění a vyhrocená situace mezi Severní Koreou a Spojenými státy spolu sice přímo nesouvisí, ale Pchjongjang v minulosti používal propouštění a zadržování občanů USA jako páku při vyjednávání. KLDR ve středu po ostrém varování prezidenta USA Donalda Trumpa uvedla, že "pečlivě zkoumá" možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam.
Reverend presbyteriánské církve v Torontu, známý též pod jménem Hyeon Soo Lim, přijel do Severní Koreje v lednu 2015 na humanitární misi a zakrátko zmizel, napsala agentura AP. V prosinci téhož roku byl odsouzen k nuceným pracím na doživotí za protistátní činnost. Podle KLDR se pokusil svrhnout severokorejský režim.
Rodina se začala obávat o pastorův osud po smrti amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v Severní Koreji držen 17 měsíců. Warmbier byl odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu. Režim ho v červnu propustil, domů se ale mladík vrátil v kómatu a následně zemřel.
Lim v Severní Koreji uskutečnil stovky humanitárních misí týkajících se pomoci sirotčincům či domovům s pečovatelskou službou.
Kanada přerušila diplomatické vztahy s Pchjongjangem v roce 2010, v konzulárních záležitostech ji zastupuje Švédsko. Podle agentury AP se odsouzený pastor setkal tento rok nejméně dvakrát se švédským velvyslancem a loni v prosinci s ním byli ve styku představitelé Kanady.