Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Seriálový Pán prstenů nemá s Pánem prstenů nic společného

Seriálový Pán prstenů nemá s Pánem prstenů nic společného
Objeví se i obávaný Sauron? | zdroj: Profimedia

Amazon si připravuje svůj největší trumf na poli streamovacích služeb. Seriálová adaptace legendárního Tolkiena, které skoro nikdo neřekne jinak než Pán prstenů, ač s dějem slavné trilogie nemá nic společného, se dává do pohybu. Dokáže konkurovat nabídce ostatních služeb a naplnit očekávání diváků toužících po fantasy?

Společnost Amazon pomalu zbrojí a chystá se do nelítostného boje na poli streamovacích služeb, kde ji reprezentuje její platforma Amazon Prime. Ta dnes stále poněkud pokulhává za výraznějšími hráči, jako je například Netflix, HBO Go nebo relativně mladý, ale velmi silný (a u nás bohužel stále nedostupný) přírůstek Disney+.

Trumfem proti konkurenci se má pro Amazon stát seriálová adaptace legendárního fantasy díla od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Že "Amazon Prime míří do Středozemě", oznámil šéf společnosti a nejbohatší muž světa Jeff Bezos už na konci roku 2017, když společnost za 250 milionů dolarů koupila na Tolkienovo dílo práva.

Kolem projektu, který se má stát jedním z nejdražších seriálů vůbec, ale byl donedávna celkem klid, jen sem tam uniklo pár (mnohdy neověřených) informací. Teď se ale kolečka chystaného molocha rozjíždějí naplno.

Opravdu je to Pán prstenů?

O projektu se obecně mluví jako o seriálovém Pánu prstenů, což je ale ve skutečnosti hodně mystifikující. Chystaný seriál nemá reálně mnoho společného se známou knižní trilogií o dobrodružné pouti hobita Froda Pytlíka za zničením prstenu moci.

Děj má být totiž zasazen do takzvaného druhého věku Tolkienova fiktivního světa, tedy několik tisíc let před událostmi v Pánovi prstenů, který se odehrává na konci takzvaného třetího věku. Což je jedna z mála informací, které Amazon nepřímo oznámil již během roku 2019, když na twitteru zveřejnil mapu Středozemě z období druhého věku.

Přesto ve většině případů, kdy se o chystaném díle mluví, můžeme v titulcích vidět bombastické výkřiky o tom, jak se chystá "seriálová adaptace Pána prstenů" a podobně. Ač je pochopitelné, že právě Pán prstenů je ve spojení s Tolkienovým dílem nejvíce používaným názvem, který tolik proslavila skoro dvacet let stará filmová adaptace Petera Jacksona. Navíc překvapivě zatím není znám žádný oficiální název seriálu od Amazonu.

Existuje tu vlastně i jistá souvislost mezi druhým věkem a trilogií Pán prstenů. Právě v době, kterou plánuje Amazon podle všeho pokrýt, byl totiž vytvořen stěžejní magický prsten, s nímž se v trilogii vydává Frodo do Mordoru. Přesněji by se tak o seriálu dalo mluvit jako o "předehře k Pánu prstenů".

Konkrétní Tolkienova představa o druhém věku jeho fiktivního světa bohužel nikdy nebyla tak podrobně zpracována jako Pán prstenů nebo Hobit. Spíše stručně je děj nastíněn v částech jeho posmrtně vydaných knih jako Silmarillion a Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě.

Amazon má tak velmi volnou ruku, co se práce s dějem týče. Že se bude k látce přistupovat benevolentněji, se ostatně potvrdilo na začátku letošního roku, když byli představeni někteří z hlavních herců - z velké části především nepříliš známá mladá jména s výjimkami, jako je třeba Joseph Mawle (Hra o Trůny, Ripper Street).

Právě Mawle by měl ztvárnit hlavního záporáka nazvaného Oren, což je ale postava, která se v původním díle vůbec nevyskytuje (ač někteří fanoušci spekulují, že by se mohlo jednat o upravenou verzi Saurona), a podobně jsou na tom i další role.

Lidé chtějí fantasy

Seriál se, stejně jako Jacksonova trilogie Pán prstenů a Hobit, začíná natáčet na Novém Zélandu, který je momentálně díky předešlým filmům s Tolkienovým světem neodmyslitelně spojen. Projekt je tak megalomanský, že už má dokonce potvrzenou i druhou sérii. Té první, která má plánovaných 20 epizod, bychom se pak měli na službě Amazon Prime dočkat snad už v první polovině dalšího roku, ač samozřejmě není jisté, zda se termín ještě neodsune.

Amazon Prime by si tak konečně mohl vydobýt pořádné místo mezi streamovacími službami. Po fantasy seriálech, na které široké publikum po osm let namlsávala Hra o trůny od HBO, je teď evidentně velká poptávka. Stačí se podívat na obrovský úspěch Zaklínače od Netflixu, který vyšel na konci loňského roku a stal se, i přes svou diskutabilní kvalitu, mezi masovými diváky obrovským hitem.

"Předehře k Pánu prstenů" může pochopitelně uškodit velký úspěch Jacksonovy filmové trilogie, protože srovnávání s ní se seriál od Amazonu nemá šanci vyhnout. Ostatně novější režisérovu trilogii Hobit také často strhávali s odvoláním na jeho Pána prstenů.

Na druhou stranu Amazon jistě nemůže dopadnout hůř než další, naštěstí méně známé adaptace Tolkiena, jako například finský nízkorozpočtový seriál Hobit z roku 1993 (na ČSFD má krásných 17 procent, takže raději zapomeňte, že jste o něm vůbec slyšeli). Snad se máme na co těšit a Jeff Bezos se pořádně předvede. Pokud ovšem do té doby opět veřejný zájem o fantasy neopadne.

Zdroje:
Vlastní