Separatisté 'znárodnili' doly v Donbasu. Části Ukrajiny může přijít o elektřinu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 3. 2017 12:38) - Aktuality autor: roj

Všechny ukrajinské podniky a zejména doly umístěné v Donbasu prohlásili proruští separatisté za znárodněné. Uhlí, na kterém je závislá řada ukrajinských elektráren, chtějí prodávat do Ruska. Svým krokem reagují na dopravní blokádu povstaleckých území, která trvá už od začátku února.

Bez uhlí z donbaských dolů hrozí kolaps části ukrajinských elektráren, a tedy i přerušení dodávky elektřiny do několika regionů

Bez uhlí z donbaských dolů hrozí kolaps části ukrajinských elektráren, a tedy i přerušení dodávky elektřiny do několika regionů,zdroj: Profimedia.cz

Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou, kterou zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran kyjevského parlamentu, nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně.

Řadě ukrajinských regionů hrozí kolaps kvůli nedostatku elektrické energie, potíže s dodávkou elektřiny má podle agentury Interfax devět ukrajinských oblastí.

Povstalci dali v minulých dnech Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území "znárodní", pokud do půlnoci z úterý na středu blokáda neskončí. Ve středu vůdci "lidových republik" oznámili, že převedení podniků "pod vnější správu" vstupuje v platnost. Uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů prý vzbouřenci budou prodávat do Ruska.

Důsledky rozhodnutí separatistů jsou nejasné, podle ukrajinských médií praktický dopad mít nebude. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí. S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.

Je, či není to porušení Minských dohod?

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v Moskvě prohlásil, že rozhodnutí povstaleckých úřadů není porušením mírových dohod z Minsku. "Vedení (separatistických) republik mělo sotva jinou možnost, aby zajistilo další fungování tamních podniků, takže z pohledu dodržování minských dohod nevidím žádný problém," řekl Lavrov. Porušením naopak podle ruského ministra je blokáda, která brání vývozu donbaského zboží na západ Ukrajiny.

Zdrženlivěji na "znárodnění" ukrajinských dolů ve středu reagoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Ruská strana bude podle něj dělat vše proto, aby se napětí v regionu uvolnilo. Moskva "bude pokračovat v uplatňování svého vlivu (na separatisty), tento vliv ale má své meze," řekl mluvčí.

Nezávisle na nedostatečném zásobování uhlím ve středu na Ukrajině stouply ceny elektrické energie pro domácnosti až o 30 procent. Jde už o páté zdražení za poslední dva roky, ve srovnání s rokem 2015 v zemi podle agentury Unian elektřina zdražila až trojnásobně.

Zvyšování cen je součástí procesu snižování státních subvencí, jež má přispět k odstranění rozpočtového deficitu. To je podmínkou půjček od Mezinárodního měnového fondu, které Ukrajina potřebuje k ozdravení ekonomiky.

 

Tagy: zahraničí Ukrajina krize na Ukrajině Donbas východní Ukrajina válka na Donbasu

Zdroje: ČTK