Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 13°C Polojasno

Válka slov: Ruský spisovatel, který odjel bojovat na Donbas

26. 2. 2017 – 15:19 | Magazín | red

Válka slov: Ruský spisovatel, který odjel bojovat na Donbas
Prilepin na autogramiádě své nejnovější knihy | zdroj: Profimedia

Vášnivou debatu o hranicích literatury vyvolal ruský spisovatel Zachar Prilepin, kterého to táhlo na válečný východ Ukrajiny, až tam nakonec odjel bojovat. Opustila ho německá literární agentura, s níž spolupracoval, na jeho adresu zní velmi tvrdá slova, Prilepin však vypadá spokojeně. Přirovnává se k Tolskému či Lermontovi a z fronty si odskočil, aby na tiskové konferenci představil svou novou knihu.

Prilepin je jedním z nejznámějších spisovatelů v Rusku, ale oznámením, že se přidává k separatistickým bojovníkům na východě Ukrajiny, rozpoutal vášně na ruské literární scéně. Knížky tohoto jednačtyřicetiletého spisovatele, který vyniká líčením života provinční mládeže, patří v Rusku k nejpopulárnějším a pravidelně i k nejprodávanějším. Získaly i několik literárních cen.

O tom, že má Prilepin blízko k proruským povstalcům, se vědělo. Od začátku konfliktu na jaře 2014 tento bývalý příslušník speciálních sil, který se zúčastnil války v Čečensku, často cestoval na východ Ukrajiny, kde působil jako "poradce" Alexandra Zacharčenka, který stojí v čele jedné ze dvou separatistických "republik".

Odhalení bulvárního listu Komsomolskaja pravda z minulého týdne, že Prilepin na východě Ukrajiny vytvořil vlastní prapor, přesto šokovalo literární scénu.

"Myslím, že spisovatel má právo zaujmout jakékoliv stanovisko," hájil se během úterní tiskové konference v Moskvě. "Mohu třímat prapor a vyzývat k míru, anebo se chopit zbraně."

Pro Prilepina představuje ukrajinský konflikt zlom. Po dlouhou dobu byl členem zakázané Nacionálně bolševické strany spisovatele Eduarda Limonova, jejíž akce policie neustále potlačovala. Ale v březnu 2014 podpořil ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a z urputného odpůrce prezidenta Vladimira Putina se stal přívržencem politiky Kremlu.

"Až mu ustřelí hlavu..."

Ale tím, že zašel ještě dál a stal se mediálně nejznámější ruskou osobností, která vstoupila do řad válčících separatistů, rozhněval své kolegy.

"Když tvé knížky jsou kraviny, tak si musíš vydělávat terorismem," zareagoval na facebooku spisovatel Viktor Pelevin, nejvíce překládaný ruský autor science fiction.

Spisovatel Dmitrij Bykov, známý hlavně jako autor životopisné knihy o Borisu Pasternakovi, v listu Gazeta.ru usoudil, že Prilepin "si zasluhuje nenávist, ne však opovržení", zatímco mladá básnířka Věra Polozkovová použila ještě tvrdší slova. Podle ruské televize přislíbila, že "až mu nakonec ustřelí hlavu", otevře láhev šampaňského.

"Mezi autory blogů to vře. Dělí se na dvě skupiny: na ty, co jsou pro Prilepina, a na ty, co jsou proti Prilepinovi," poznamenal server Life.

Hlavní hrdina komentářů tvrdí, že ho reakce přikvapily, ale uvítal skutečnost, že polemika "dostala spisovatele na první stránku novin". Nedělá si ani starosti z toho, že ho pustila k vodě německá literární agentura.

"Žiji v kontextu ruské literatury. Co by řekli Tolstoj a Dostojevskij a co by si o mně mysleli, je pro mne mnohem důležitější, než co říkají evropští pokrytci," prohlásil.

Jiní kritici jej obviňují, že si dělá reklamu, protože Prilepin odjel z fronty na tiskovou konferenci, aby představil svou novou knihu "o důstojnících a povstalcích v ruské literatuře", která líčí příběhy spisovatelů, co se chopili zbraní.

Sám autor přirovnává sám sebe ke Lvu Tolstému či Michailu Lermontovovi, kteří bojovali jako vojáci, než své zážitky převyprávěli v knihách. Tvrdí, že oba literární velikáni, kdyby mohli, tak by se přidali k šikům separatistů na Ukrajině.

Zatímco polemika v Rusku neutichá, Prilepin uznává, že existuje větší riziko než být na frontě. V posledních měsících bylo zabito několik povstaleckých velitelů, podle spisovatele vinou "různých skupin sabotérů".

Povstalecké úřady ukazují prstem na Kyjev, že stál v pozadí atentátů, zatímco Ukrajina tvrdí, že povstalci se stali oběťmi konfliktů ve vlastních řadách či vyřizování účtů.

"Chci žít, rád žiju," ujišťuje spisovatel. "Proč bych skrýval, anebo chodil okolo horké kaše? Samozřejmě existují rizika," dodává.

Předchozí článek

Dánští populisté si nárokují část německého území. Hrozí konflikt?

Následující článek

Aktualizováno: Zaorálek v Súdánu uspěl. Odsouzeného Čecha přivezl domů