Separatisté v Donbasu zabíjeli zajatce, tvrdí AI

- Aktuality autor: roj

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že má důkazy o tom, že separatisté na východě Ukrajiny mučili a zabíjeli zajaté ukrajinské vojáky. Zabili tahle údajně nejméně čtyři muže.

Podle Amnesty International separatisté na východě Ukrajiny mučili a zabíjeli zajaté ukrajinské vojáky

Podle Amnesty International separatisté na východě Ukrajiny mučili a zabíjeli zajaté ukrajinské vojáky,zdroj: ThinkStock

Začátkem týdne se povstalecký velitel Arsenij Pavlov známý jako Motorola přiznal, že zastřelil 15 zajatých vojáků. Měl mezi nimi být i Ihor Branovickyj, který bránil doněcké letiště.

AI má k dispozici videozáznam, na kterém jsou na Branovického tváři vidět známky po úderech. Kromě toho má i videozáznamy a fotografie těl nejméně dalších třech mrtvých vojáků, kteří byli zajati po obklíčení Devalceve.

"Nové důkazy o vraždách zajatců potvrzují to, čeho jsme se už dlouho obávali. Mučení zajatců a zraněných, špatné zacházení s nimi a jejich zabíjení jsou válečným zločinem. Kompletní a nepředpojaté vyšetřování by mělo začít co nejdříve," uvedla organizace.

Povstalci obvinění odmítají, s tím, že videa nejsou jako důkaz dostačující.

Tagy: Ukrajina Amnesty International ukrajinská krize krize na Ukrajině východní Ukrajina rusko-ukrajinská krize boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK