Senát se pustil do Zemana. Vytváříte bezpečnostní riziko, varuje Hrad

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Senátní výbor pro bezpečnost označil aktivity prezidenta Miloše Zemana za bezpečnostní a zahraničněpolitické riziko. Naráží tím na jeho zadání Bezpečnost ní informační službě, aby zjistila přítomnost jedu novičok v České republice, ale i snahu Hradu lobbovat v případě vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Výbor doporučil prezidentovi se podobného jednání v budoucnu vyvarovat.

Hradní poradce Martin Nejedlý a prezident Miloš Zeman

Hradní poradce Martin Nejedlý a prezident Miloš Zeman,zdroj: Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia

"Těmito případy vyvrcholil dlouhodobý trend, kdy prezident České republiky a jeho nejbližší spolupracovníci obhajují ekonomické a mocenské zájmy cizích států," stojí v usnesení, které na twittrovém účtu zveřejnil jeho iniciátor Václav Láska. O stanovisku výboru informovala rovněž senátní tisková tajemnice Eva Davidová, k dispozici je i na senátním webu.

"Zbytečné prohlášení senátorů. Prezident republiky dlouhodobě podporuje naše jednoznačné zakotvení v EU a NATO," uvedl na svém twittrovém účtu mluvčí hlavy státu.

O Nikulina, který byl minulý týden vydán do USA, mělo zájem také Rusko. Zemanův kancléř kvůli tomu kontaktoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), oprávněnost vydání do USA zpochybňoval prezidentův mluvčí.

Ústavní žaloba na Zemana

"Výbor nepovažuje za přípustné, aby z důvodu obhajoby zájmů Ruské federace prezident České republiky a jeho okolí veřejně zpochybňovalo kroky a motivy vlády a zákonnost soudní soustavou potvrzeného procesu vydání do Spojených států amerických," uvádí se v usnesení. "Toto jednání a ovlivňování celého procesu vážně ohrožuje postavení České republiky v rámci jejích bezpečnostních struktur, důvěru v její právní stát a její politickou stabilitu a důvěryhodnost," shodl se výbor.

Zemanovo veřejné prohlášení ohledně BIS a novičoku označil výbor jako "gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky za strany Ruské federace". Zeman prohlášení vydal v návaznosti na ruské tvrzení, že jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, mohl pocházet z Česka. Podle Británie za útokem stojí naopak Rusko.

Hnutí STAN se kvůli této Zemanově aktivitě obrátilo na ústavní právníky kvůli možnosti zažalovat prezidenta. Zástupci dalších stran ale oznámili, že prezidentův krok za velezradu nepovažují.

Tagy: Senát ČR Česko domácí český prezident česká politika Bezpečnostní informační služba (BIS)

Zdroje: ČTK